ILIRIADA PORTAL

Ligji i ri, kush s’paguan taksat nuk merr hipotekė

Shko poshtė

30092009

Mesazh 

Ligji i ri, kush s’paguan taksat nuk merr hipotekė
BLEDAR HOTI

Kush nuk paguan taksat vendore, nuk do tė marrė mė tapinė e shtėpisė. Kuvendi miratoi dje njė amendament nė ligjin pėr Taksat Vendore, i cili ndalon transaksionet hipotekore tė gjithė qytetarėve qė janė debitorė ndaj bashkisė. Bėhet fjalė pėr taksat mbi sipėrfaqen e banesės qė paguhen nė zyrat e pushtetit vendor ēdo vit. Deri mė sot, kush nuk paguante kėto taksa nuk merrte dot njė certifikatė. Zyrat e gjendjes civile nuk lėshonin dokumentin nė rast se nuk paraqitej dokumenti i cili vėrtetonte pagesėn. Dje kuvendi, me iniciativėn e njė grupi deputetėsh tė maxhorancės, vendosi ta shtrijė penalizmin edhe nė zyrat e regjistrimit tė pasurisė. Nė kėtė mėnyrė, pas hyrjes nė fuqi tė ligjit, qė dje mori 73 vota, asnjė debitor ndaj bashkisė apo komunės nuk mund tė shesė ose tė blejė pasuri tė paluajtshme. Propozimi, sipas kryetarit tė komisionit parlamentar tė Ekonomisė, Edmond Spaho, ėshtė bėrė nga njė grup i deputetėve tė maxhorancės, nė tė cilėn sanksionojnė kushtin nė dhėnien apo heqjen e titujve tė pronėsisė nga ana e hipotekave. Nė nenin 24 tė kėtij ligji pėr vėrtetimin e pronėsisė pėr efekte tė detyrimit tė pagimit tė taksave bėhet ky ndryshim: “ZRPP-tė nuk bėjnė regjistrimin apo ēregjistrimin e pasurisė sė paluajtshme ndėrtesė apo tokė bujqėsore, nėse dokumentacioni i vėrtetimit tė pronėsisė nuk shoqėrohet edhe me vėrtetimin e bashkisė apo komunės, i cili konfirmon pagesėn e taksave respektive qė nga momenti i hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji”. Ministri i Financave, Ridvan Bode deklaroi pėrpara votimit tė amendamentit se: “E gjej me shumė vend njė propozim tė bėrė pėr tė ndihmuar pushtetin lokal nė mbledhjen e taksave vendore. Ne pėr tė ndihmuar nė kėtė proces tė mbledhjes sė taksave pushtetin vendor, propozimi i disa deputetėve ėshtė qė taksa mbi pasurinė tė konsiderohet si barrė hipotekare, ēka do tė thotė se asnjė transaksion i pasurisė nuk mund tė bėhet nga ZRPP-tė pa marrė mė pėrpara vėrtetimin e pagimit tė taksave mbi pasurinė qė ėshtė e pushtetit lokal”, theksoi Bode.
Ulja e taksės sė infrastrukturės
Lajmi i mirė pėr banorėt e zonave informale mund tė cilėsohet ulja e taksės sė ndikimit nė infrastrukturė nė 0.5 pėr qind tė vlerės sė investimit. Mė parė ka qenė 1-3 pėr qind tė vlerės sė investimit pėr rrethet, ndėrsa nė Tiranė, aty ku ėshtė edhe pėrqendrimi mė i madh i ndėrtimeve tė zonave informale. “I mbėshtes propozimet pėr taksat vendore ėshtė njė propozim i bėrė nga ana jonė, i cili reflekton nevojėn e lehtėsimit tė procesit tė legalizimit. Proces i cili ka rritur koston pėr shkak tė tarifave tė larta qė vijnė nga legalizimi dhe qė ka tė bėjė me vendosjen e taksės sė infrastrukturės tė vendosura nga njėsitė e qeverisjes vendore. Duke qenė se kjo varion nga 1-3%, duke qenė se procesi i legalizimit shtrihet nė njė territor tė madh tė vendit dhe operojnė nė tė njė numėr i madh bashkish dhe komunash pėr tė pasur njė trajtim tė njėllojtė dhe pėr tė mundėsuar pėrfundimin me sukses tė procesit tė legalizimit tė jetė kjo taksė sa 0.5% e vlerės sė investimit”, tha Bode.
Panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi