ILIRIADA PORTAL

Sfida e mijevjecarit: Shqiperia sukses ne luften kunder korrupsionit

Shko poshtė

10112009

Mesazh 

Sfida e mijevjecarit: Shqiperia sukses ne luften kunder korrupsionit
Korporata Sfida e Mijevjecarit (Millennium Challenge Corporation) shpalli vleresimet per te gjitha vendet te cilat perfitojne nga programet e ndihmes se kesaj korporate

Korporata Sfida e Mijevjecarit (Millennium Challenge Corporation) kualifikon per here te pare Shqiperine mbi mesataren e te gjitha vendeve te cilat perfitojne nga kjo korporate, ne luften kunder korrupsionit.

Ne klasifikimin e hartuar nga Korporata Sfida e Mijevjecarit (Scorecard 2010), klasifikim ky i pervitshem, ne indikatoret mbi Kontrollin e Korrupsionit, Shqiperia per here te pare renditet me 53%, mbi vijen mesatare te percaktuar nga Korporata, si nje indikator thelbesor per politika efikase te qeverise ne luften kunder korrupsionit ne vend.

Vendet perfituese te programeve te ndihmes nga Korportata e Sfides se Mijevjecarit vleresohen per nivelin e korrupsionit ne qeverisjen e te gjitha niveleve, efektin e korrupsionit ne te berit biznes, frekuencen e "rryshfeteve" ne kontratat publike, taksat, vendimet gjyqesore etj, nepotizmin ne sherbimin civil, vendosmerine dhe forcen e ligjeve, politikave te qeverise kunder korrupsionit, besimin e publikut ne ndershmerine e institucioneve financiare dhe tek politika, transparencen dhe mekanizmat e duhura per te luftuar korrupsionin dhe garantuar konkurence ne biznes, te drejten e informacionit te qytetareve rreth aktivitetit te qeverise si dhe shume aspekte te tjera te rendesishme ne drejtim te luftes kunder korrupsionit.

Ky aspekt i rendesishem i klasifikimit vjetor te Korportates se Sfides se Mijevjecarit shihet si i domosdoshem dhe i bashkangjitur me rritjen ekonomike dhe reduktimin e varferise, duke qene se korrupsioni cenon rritjen ekonomike te nje vendi duke rritur kostot, ulur produktivitetin, dekurajuar investimet, ulur besimin e qytetareve ne institucionet publike etj.

Klasifikimi "Scorecard" sherben, permes te dhenave mbi 17 indikatore, per te percaktuar perzgjedhshmerine e sejcilit vend per perfitimin nga programet e asistences.

Nje arritje kaq pozitive, per te paren here per Shqiperine, ne koeficientet e Scorecard 2010 ne Kontrollin e Korrupsionit, e afrojne Shqiperine me pjesen e metejshme te asistences se Korportates se Sfides se Mijevjecarit, fazen "Compact" e cila eshte nje marreveshje disa vjecare mes Korportates se Sfides se Mijevjecarit dhe vendeve te perzgjedhura ne baze te arritjeve te tyre ne disa fusha duke finacuar programe specifike per uljen e varferise dhe stimulimin e rritjes ekonomike.

Korporata e Sfides se Mijevjecarit (The Millennium Challenge Corporation) eshte nje agjenci e Shteteve te Bashkuara te Amerikes, e krijuar nga Kongersi i Shteteve te Bashkuara te Amerikes, e cila perkrah me fonde dhe asiston vende te ndryshme ne politikat e qeverisjes se mire, lirine ekonomike dhe investimet.

Shqiperia eshte nje nga vendet perfituese te programit "Prag" te Sfides se Mijevjecarit. Pas projekteve te One Stop Shop per Regjistrimin e Biznesit, Sistemit Elektronik te Taksave dhe mbeshtetjen ne permiresimin ne fushen e Prokurimve Publike, Shqiperia si rrjedhim i nje performance shume te mire, ishte vend perfitues dhe i fazes se dyte te programit "Prag" me asistence te metejshme ne administraten tatimore, One Stop Shop per lejet dhe licencat si dhe ne ngritjen dhe fuqizimin e Task Force per Antikorrupsionin.

Koha Jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi