ILIRIADA PORTAL

Franca dhe Holanda: Liberalizimi i vizave arrihet nė mesin e verės sė ardhshme

Shko poshtė

23112009

Mesazh 

Franca dhe Holanda: Liberalizimi i vizave arrihet nė mesin e verės sė ardhshme
Ministri Basha, ambasadorja franceze dhe ambasadori holandez vizitojnė Pikėn e Kalimit Kufitar, tė Qafė Thanės

Shqiptarėt do tė mund tė lėvizin pa viza nė vendet e Bashkimit Evropian, brenda vitit tė ardhshėm. Njė mesazh i tillė i ėshtė pėrcjellė ministrit tė Brendshėm, Lulzim Basha nga ambasadorja e Francės, Maryse Daviet dhe ambasadori i Holandės, Henk Van den Dool, pasi vizituan Pikėn e Kalimit Kufitar tė Qafė Thanės. Mė konkretisht, ambasadorja Daviet vlerėsoi se ėshtė bėrė njė progres i shpejtė nė fushėn e menaxhimit tė integruar tė kufijve qė ėshtė njė

ēėshtje kyēe pėr liberalizimin e vizave. “Ēdo shqiptar do tė pėrfitojė nga procesi i liberalizimit tė vizave dhe ne presim tė bėhen sė shpejti hapa konkretė. Shpresojmė qė liberalizimi i vizave tė arrihet nė mesin e verės sė vitit tė ardhshėm”, ėshtė shprehur ambasadorja franceze. Ndėrkaq, ambasadori Van den Dool shprehu kėnaqėsinė qė progresi nė pėrmbushjen e kritereve pėr liberalizimin e vizave ka qenė i dukshėm dhe i shpejtė si nė fushėn e dokumenteve tė sigurta tė udhėtimit edhe nė fushėn e sigurisė sė kufijve. “Ajo qė ne shpresojmė ėshtė qė misioni i Komisionit Europian tė konstatojė kėtė progres dhe tė japė sa mė shpejt mbėshtetjen e tij pėr liberalizimin e vizave”, u shpreh ambasadori holandez. Ambasadorėt e Francės dhe Holandės vėzhguan nė Pikėn e Kalimit Kufitar tė Qafė Thanės se si funksiononte sistemi TIMS, si ndėrlidhej ky sistem me sistemin MEMEX dhe me bazėn e tė dhėnave tė INTERPOL-it, si funksiononin kamerat e instaluara tė vėzhgimit, si funksiononin lexuesit optikė tė pasaportave biometrike, e po kėshtu edhe se si bashkėpunonin agjencitė e ndryshme qė operojnė nė kufi, policia kufitare, dogana, kontrolli fito-sanitar, shėrbimi i antidrogės etj. Si ambasadorja franceze, ashtu edhe ambasadori holandez e kanė pėrkufizuar mbresėlėnėse pėrshtypjen e tyre pėr funksionimin e sistemeve tė kontrollit kufitar nė kėtė pikė tė kalimit kufitar. Nga ana e tij, ministri i Brendshėm, Lulzim Basha siguroi tė dy ambasadorėt se tė njėjtėn situatė mund tė gjejnė nė tė 26 pikat e kalimit kufitar. Basha theksoi se njė rol tė veēantė nė pėrmbushjen e kritereve kanė pasaportat biometrike pėr tė cilat Shqipėria po ecėn me hapa jashtėzakonisht tė mėdhenj pėrpara dhe me praktikėn mė tė mirė evropiane, e nė kėtė aspekt pėrmendi faktin se pikėrisht nė konēesionarin e prodhimit tė dokumenteve tė identitetit operon njė kompani prestigjioze franceze “Sagem” ndėrkohė qė pasaportat prodhohen nga njė kompani holandeze. “Shqipėria, sa i pėrket kohės qė kur ka nisur lėshimin e pasaportave biometrike, por edhe pėr sa i pėrket ecurisė, ėshtė pėrpara edhe nė raport me vendet e tjera tė Bashkimit Evropian, sepse gjatė kėtij takimi u informova nga tė dy ambasadorėt se vendet e tyre respektive kanė nisur prodhimin e pasaportave biometrike vetėm para pak muajsh. E rėndėsishme ėshtė qė ne po ecim pėrpara me kriteret dhe besoj se nė kėtė drejtim, verifikimi qė pritet nga Komisioni Europian do tė japė rezultatet e duhura pėr tė arritur heqjen e vizave pėr qytetarėt shqiptarė brenda 6 mujorit tė parė tė vitit qė vjen”, deklaroi ministri i Brendshėm. Ashtu si ambasadorja franceze Daviet dhe ambasadori holandez Van den Dool, progresin e arritur nga Shqipėria dhe pėrmbushjen e kritereve pėr liberalizimin e vizave nė fushėn e sigurisė sė dokumenteve dhe menaxhimit tė integruar tė kufijve e ka njohur dhe vlerėsuar vetėm njė muaj mė parė edhe Shefi i Delegacionit tė Komisionit Europian Z. Helmut Lohan pas njė vizite nė PKK tė Bllatės, Dibėr, dhe po ashtu vetėm pak ditė mė parė Ministri i Brendshėm i Italisė Z. Roberto Maroni pas vizitės nė Qendrėn e Personalizimit tė tė Dhėnave tė Dokumenteve tė Identitetit, nė Qendrėn Operacionale nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit dhe nė PKK Rinas.

Blerina Gjevori

SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi