ILIRIADA PORTAL

Skavica, njė tjetėr hidrocentral i madh nė vend

Shko poshtė

30112009

Mesazh 

Skavica, njė tjetėr hidrocentral i madh nė vend
Kukės – Tenderi pėr hidrocentralin e Skavicės, nė lumin Drin do tė hidhet gjatė muajit dhjetor, ku nė garė janė gjashtė kompani.
Megjithėse tenderi ėshtė hapur qė nė vitin 2008, ai ėshtė shtyrė, ku shkak duket se ėshtė bėrė edhe kriza.

Gjashtė kompanite e interesuara janė TGK Skavica srl, nje kompani italiane qe ka pergatitur edhe projektin, “Korea Electric Power Corporation”, STATKRAFT nga Norvegjia, konsorciumi VERBUND KELAG GRUP nga Austria dhe “R.W.E” AG nga Gjermania. Sipas pėrllogaritjeve, ndėrtimi i kėtij hidrocentrali do tė kushtojė rreth 800 milion euro, ndėrsa mendohet se do tė prodhojė pas ndėrtimit 1.3-1.8 miliardė kilovatore energji nė vit.

E thėnė nė para, do tė thotė se do tė nxjerrė 60-80 milionė euro, duke pasur parasysh ēmimet aktuale tė energjisė qė vendi ynė prodhon. Ajo qė ėshtė mė pozitive janė kompanitė nė garė, tė cilat janė tė rėndėsishme nė tregun evropian tė energjisė. Me ndėrtimin e kėtij hidrocentrali, vendi ynė do tė ketė deri 15% energji mė shumė.

Ndėrtimi i hidrocentralit tė Skavicės, pranė fshatit me tė njėjtin emėr nė Kukės, ėshtė projektuar gjatė viteve ’80. Atėherė vetėm sa i projektuar dhe u caktua vendondhja, por nuk u investua mė tej. Ekspertėt thonė se Skavica ėshtė mė i rėndėsishmi nga tė gjitha kontratat e nėnshkruara deri tani nga qeveria shqiptare, pėr shkak tė sasisė sė energjisė qė pritet tė prodhohet, si dhe pėr shkak tė rentabilitetit shumė tė lartė qė pritet tė ketė.

Dhėnia me konsecion e kėtij hidrocentrali, do tė bėjė qė energjia tė shfrytėzohet pėr rreth 35-vite nga firma ndėrtuese dhe vetėm mė pas ai do tė kthehet nė pronė tė Shqipėrisė.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi