ILIRIADA PORTAL

Camet, zgjedhin avokate britanike per padite ne Strasburg dhe Hage

Shko poshtė

13122009

Mesazh 

Camet, zgjedhin avokate britanike per padite ne Strasburg dhe Hage
Ceshtja came do te mbrohet ne gjykaten nderkombetare te Strasburgut dhe te Hages, nga dy avokate britanike. Deputetet e Partise per Drejtesi dhe Unitet, Shpetim Idrizi dhe Dashamir Tahiri, prezantuan dje ne Vlore, avokatet e perzgjedhur per t'u marre me ceshtjen came ne Gjykaten e Strasburgut per pronat dhe ne ate te Hages, per gjenocide. Ne nje takim te organizuar pikerisht per kete ceshtje, kreu i PDU-se, Shpetim Idrizi, tha se kjo iniciative ka per synim zgjidhjen nje here e pergjithmone te ceshtjes came ne Shqiperi. Sipas tij, avokatet, pas degjimit dhe relacioneve te deshmitareve okulare te genocidit grek ndaj komunitetit cam, do te nxjerrin prej andej faktet juridike per te mbrojtur dhe zgjidhur juridikisht kete ceshtje. "Per te cuar ne vend amanetin e te pareve tane",-tha Idrizi. Qe ne takimin e djeshem, u degjuan deshmite e para nga te mbijetuar te gjenocidit cam, te cilet kane ardhur ne Shqiperi pas reprezaljeve. "Qellimi i kesaj iniciative te ndermarre nga PDU, eshte zgjidhja nje here e mire e ceshtjes came", theksoi Idrizi. Me tej fjala iu dha perfaqesuesve te ndryshem te komunitetit cam, qe i kane mbijetuar masakrave dhe reprezaljeve, te cilet treguan dhe dhane deshmite e tyre per tragjedite, vrasjet dhe pronat e zaptuara ne fshatra te ndryshme te Camerise. Partia per Drejtesi dhe Uniteti, PDU e cila perfaqesohet me dy deputete ne Kuvend, ka per qellim te saj kryesor, mbrojtjen dhe zgjidhjen e ceshtjes came. Per kete arsye, deputetet e PDU-se, vendosen ta ankimojne kete ceshtje ne Gjykatat Nderkombetare, per te marre nje zgjidhje mbi te. R. Rapushi

koha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi