ILIRIADA PORTAL

Vetėm pesė ditė, do t’i humbni 3 kile

Shko poshtė

31012010

Mesazh 

Vetėm pesė ditė, do t’i humbni 3 kile
Me anė tė kėsaj diete me fruta, pėr vetėm pesė ditė, do t’i humbni 3 kile. Dieta pesėditore me pemė do t’ju ndihmojė qė ta forconi imunitetin dhe qė tė luftoni me sukses tė gjitha infeksionet akute.

Dita e parė
Mėngjesi: 100 g dredhėza(luleshtrydhe), bukė e thekur, kafe. Dreka: 200 g qershi, 1 vezė e zier. Darka: 2 domate, 2 vezė tė ziera, 1 kastravec, 2 grisha buke tė thekur.
Dita e dytė
Mėngjesi: 1 banane, bukė e thekur, kafe. Dreka: 150 g dredhėza, 1 vezė e zier, 2 grisha buke tė thekur. Darka: 125 g mish tė zier qengji, 1 domate, 1 mollė, njė grishė buke tė thekur
Dita e tretė
Mėngjesi: 1 dardhė, bukė tė thekur, kafe. Dreka: 200 g qershi, kos, bukė tė thekur. Darka: 125 g mish tė zier qengji, 50 g dredhėza, bukė tė thekur
Dita e katėrt
Mėngjesi: sallatė pemėsh, bukė tė thekur, kafe. Dreka: 125 g djathė tė ri, 1 domate, bukė tė thekur. Darka: 125 g mish tė zier qengji, 100 g qershi, bukė tė thekur
Dita e pestė
Mėngjesi: 1 mollė, bukė tė thekur, kafe. Dreka: 200 g mish tė zier viēi, 1 domate. Darka: 500 g perime tė ziera, 1 domate, 50 g qershi, 50 g dredhėza
1.200 kalori
Ėshtė minimumi, shumica e mjekėve preferojnė qė, me rastin e mbajtjes sė dietave restriktive, gjatė tė cilave numėrohen kaloritė, kurrė tė mos shkohet nėn 1.200 kalori nė ditė, pėr shkak se nė tė kundėrtėn, ekziston rreziku i dėmtimit tė shėndetit.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Vetėm pesė ditė, do t’i humbni 3 kile :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Feb 01, 2010 3:49 pm nga ad

ajo qe me ēudit ne kete recete eshte fakti se darka eshte me e rende se dreka, nderkoh qe keshillohet qe darka te hahet ne oren 18 shume e lehte ose te eleminohet fare dhe te zevendesohet vetem me ne frut.

Edituar pėr herė tė fundit nga Teuta nė Wed Feb 03, 2010 12:34 pm, edituar 1 herė gjithsej

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Tue Feb 02, 2010 10:54 pm nga ilda

Une di qe humbja e kilogrameve ne nje menyre intensive, pasiqe 3 kg per 5 dite eshte nje forme goxha ofensive e humbjes ne peshe, stimulon negativisht organizmin, duke sherbyer si nje kauz i nje sere efekteve anesore, ku vlen te theksohet disbalanca e ketoneve ( perberje kimike) ne organizem, qe jane pergjegjese per funksionin ushqyes, sidomos per floket. Dhe nese kjo sasi ndodhet me pakice ne organizem atehere ne menyre te vetvetishme ndodh dhe renia e flokut qe shoqerohet dhe me efekte te tjera pasuese. Gjithashtu nje sasi ushqimi me pakice karbohidratesh, proteinash, lipidesh shkakton dhe rritje te nivelit te CO2 ne muskuj, qe shoqerohet me pas me aritmi, pra goditje kaotike te zemres.. etj etj
Keshillohen dietat me nje shtrirje kohore te zgjatur dhe jo shume strikte, dhe me te tilla dieta ndodh nje renie ne peshe afro 500-1000 gram ne jave, keto mund te cilesohen dieta te shendetshme.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 03, 2010 12:35 pm nga ad

shume e drejte

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi