ILIRIADA PORTAL

Kėrcėnimi i Ramės, PD i kėrkon prokurorisė tė nisė hetimet

Shko poshtė

20042010

Mesazh 

Kėrcėnimi i Ramės, PD i kėrkon prokurorisė tė nisė hetimet
Valentina Madani

Paloka: Pėr thirrje konfliktuale prokuroria bėn hetime
Nė momentin qė bėhen thirrje konfliktuale pėr rebelim dhe ushtrim tė dhunės pėr pėrmbysjen e institucioneve tė shtetit ligjor, prokuroria duhet tė ndėrhyjė pėr njė hetim tė plotė, pasi kėtė ia dikton ligji. Kėtij momenti ligjor iu referua dje Partia Demokratike, teksa kėrkoi hetim tė plotė ndaj kėrcėnimeve tė Ramės, duke mos pėrjashtuar edhe mundėsinė e denoncimit nė organin e akuzės. PD-ja i kujtoi kryeprokurores Ina Rama qė tė bėjė objekt hetimi kėrcėnimet e kryesocialistit Edi Rama dhe aleatėve tė tij pėr rrėzim tė qeverisė me ēdo mjet. Nė njė situatė tė tillė, demokratėt i kėrkojnė Prokurorisė sė Pėrgjithshme tė nisė hetimin pėr kėrcėnimin qė bėri z. Rama pėrmes protestave nga ku paralajmėroi edhe rebelim tė popullatės pėr rrėzimin e qeverisė “Berisha”. Sipas deputetit Edi Paloka, prokuroria e ka pėr detyrė tė hetojė thirrje tė tilla konfliktuale dhe jo tė presė denoncimet. Paloka e cilėsoi kongresin e PS-sė dhe gjuhėn e pėrdorur tė turpshme.
“Mirė ėshtė qė tė kihen parasysh nga kushdo kėto thirrje dhe deklarime tė Ramės, edhe nga Prokuroria e Pėrgjithshme, e cila nuk duhet tė presė tė ketė denoncime, sepse e ka detyrė tė saj ndjekjen e thirrjeve tė tilla pėr konflikte. Rama tashmė ėshtė vijėzuar si njeriu i konfliktit tė Shqipėri”, - theksoi z. Paloka. Por deputetėt e mazhorancės nuk duken aspak tė shqetėsuar pėr rrezikun e pėrplasjes nė 1 maj pėr shkak tė shtyrjes sė protestės sė socialistėve edhe me njė ditė. “Ne festa bėjmė ku tė duam dhe kur tė duam. Nuk na shqetėson fare fakti se ku do tė jetė Edi Rama nė atė moment”, - u shpreh z. Paloka. Reagimi i demokratėve vjen pas thirrjeve kėrcėnuese tė kryesocialistit Edi Rama nė kongresin e jashtėzakonshėm tė PS-sė: "Ejani nė rrugėn e protestės pėr ta pėrshpejtuar fundin e betejės. Nuk do tė ndalemi deri nė largimin e qeverisė, nė rast se qeveria nuk do tė largojė publikisht duart nga kutitė ku mban mbyllur zgjedhjet dhe zgjidhjet pėr demokracinė”. Dy ditė mė parė, Edi Rama njoftoi se protesta e socialistėve do tė nisė nė 30 prill dhe do tė vazhdojė nė 1 maj, ditė kur demokratėt kanė pėrcaktuar dhe mitingun e tyre festiv.
Rama revolucion? PR: Do tė mbrojmė institucionet
Republikanėt denoncojnė ashpėr thirrjet kėrcėnuese tė socialistėve se do tė marrin pushtetin, qoftė edhe me dhunė. Sekretari politik i Partisė Republikane, z. Arian Madhi, i nė emėr tė republikanėve shqiptarė iu kundėrpėrgjigj kryesocialistit Edi Rama se nuk do ta lejojnė ndrydhjen e demokracisė dhe se shumica e shqiptarėve janė tė vendosur tė mbrojnė institucionet e shtetit ligjor. “Nė kongres Edi Rama bėri apel qė nėpėrmjet revolucionit dhe mosbindjes civile, tė rrėzojė qeverinė. Njė qėndrim i tillė ėshtė sa arkaik dhe antievropian. Ai ėshtė kundėr qėllimeve dhe interesave tė vendit dhe e vendos opozitėn nė dobi tė interesave tė qarqeve tė ngushta kundėr Shqipėrisė”, - u shpreh z. Madhi. “Ne, - shtoi ai, - e sigurojmė z. Edi Rama dhe pasuesit e tij se, nėse ata janė tė aftė tė marrin vendime pėr tė ndrydhur demokracinė e brendshme tė partisė sė tyre, nuk do tė kenė asnjė shans tė pengojnė rrugėn e shumicės sė shqiptarėve drejt progresit dhe integrimit tė tyre nė familjen e madhe evropiane. Ne, - tha zyrtari i PR-sė, - jemi mė shumė se kongresi i PS-sė, ne jemi mė shumė se anėtarėsia e PS-sė, ne jemi me shumicėn e shqiptarėve dhe jemi tė vendosur tė mbrojmė dhe realizojmė ėndrrėn e tyre”. Sipas Arian Madhit, kongresi i Partisė Socialiste tregoi qartė se kjo parti dhe drejtuesi i saj janė nė konfuzion total tė ideve dhe veprimeve politike, ku Edi Rama rendi sa nga e majta nė tė djathtė, nė mungesė tė njė platforme apo tezash politike, ai nuk tha asgjė konkrete nė kėtė kongres pėrveē fjalėve dogmatike. “Edi Rama e mblodhi kongresin e PS-sė pėr qėllimin e vetėm t’u tregojė anėtarėve tė partisė sė tij dhe paturpėsisht edhe opinionit shoqėror se ai ka akoma mbėshtetės nė Partinė Socialiste, tė cilėt i japin atij mundėsi pėr tė kontrolluar orientimin dhe veprimin politik tė partisė sė tij. Nė kongresin e ndrydhjes sė demokracisė sė brendshme, nė kongresin e frymėzimit tė protestave pėrkundrejt progresit qė ka arritur vendi ynė, Edi Rama me bekimin e kongresit realizoi misionin pėr tė cilin ai thirri dhe kėtė kongres, pėr tė pėrcaktuar se kush ishin armiqtė brenda partisė sė tij, duke i cilėsuar ata si cinikė dhe tė pavlerė. Ai nė mėnyrė tė paskrupullt dhe teatrale vendosi veten nė rolin e plebeut tė varfėr pėr tė treguar se si ai njeh dhe i dhemb shpirti pėr hallet e njerėzve”, - theksoi z. Madhi.

standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25831
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi