ILIRIADA PORTAL

Mjalti dhe mrekullia e saj shėruese

Shko poshtė

18092010

Mesazh 

Mjalti dhe mrekullia e saj shėruese
Mjalti ka aftėsi kuruese pėr vetė vitaminėn B qė pėrmban. Mjalti pėrmban veti dizinfektuese pėr plagė dhe gėrvishtje tė lėkurės. Sipas njė studimi mjalti triumfon mbi 7 lloje tė ndryshme bakteresh.

Mjalti ėshtė lėng i trashė dhe i ėmbėl me ngjyrė qelibari, qė e bėjnė bletėt me nektarin e disa luleve dhe qė pėrdoret si ushqim. Nektarin ėshtė burimi kryesor i karbohidrateve tė cilin bletėt e shėndrrojnė nė sheqer, glukozė dhe fruktozė. Mjalti pėrmba mbi 15% ujė, bletėt nė zgjua e mbulojnė me dyll i cili e mbron nga lagėshtia dhe prishja. Mjalti gjithashtu pėrmban minerale, aminoacide, acide organike si p.sh acidi i thneglės, acidi i mollės, acidi i limonit dhe pigmente pastaj derivate t klorofilit dhe komplekse tė vitaminės B. Mjalti i malit qė ka ngjyrė tė errėt pėrmban 13 herė m[ shumė minerale se mjalti i luleve ai sidomos ėshtė i pasur me hekur.

Mjalti ka aftėsi kuruese pėr vetė vitaminėn B qė pėrmban. Mjalti pėrmban veti dizinfektuese pėr plagė dhe gėrvishtje tė lėkurės. Sipas njė studimi mjalti triumfon mbi 7 lloje tė ndryshme bakteresh. Kėshtu qė janė identifikuar edhe aftėsitė e tij kundėr gripit. Pėrveē shėrimit tė jashtėm mjalti ka dhe veti kuruese tė brendshme, si nė qetėsimin e stomakut. Kėshtu do ishte e rekomandueshme 2 lugė ēaji mjaltė nė ditė. Njė rol tė rėndėsishėm mjalti luan kundėr diarresė, sidomos pėr fėmijėt e vegjėl, pasi ėshtė njė metode, mjaft e mirė kuruese brenda njė ushqimi. Mjalti nė kėtė rast, lufton bakteret dyfish mė shpejt, se sa njė tretje sheqeri.

Mjalti zbut kollėn natėn

Njė lugė mjaltė mund tė zbus kollitjen e natės dhe t'u ndihmojė fėmijėve dhe prindėrve tė tyre qė tė flenė mė mirė, ka dėshmuar njė studim nė tė cilin janė pėrfshirė 105 fėmijė, tė cilėt kolliteshin pėr shkak tė ftohjes. Fėmijėt janė ndarė nė tri grupe nga tė cilat njėri ka marrė shurup kundėr kollitjes, i dyti mjaltė, ndėrsa i treti asgjė, dhe ėshtė dėshmuar qė mjalti ėshtė zgjidhja mė e mirė. "Rezultatet kanė qenė aq tė fuqishme sa mundemi tė themi qartazi se mjalti ėshtė mė i mirė, sesa tė mos jepet asnjė lloj ilaēi, derisa pėrmbajtja e shurupit dextromethorphan nuk ėshtė i mirė", ka thėnė doktori Ian M. Paul nga universiteti Hershey nė Pennsylvania.

Dextromethorphan pėrdoret me tė madhe, mirėpo nuk ka fakte qė reagon, dhe nė vetvete bart rrezik tė caktuar, ka thėnė doktori Paul. Mjalti pėrdoret nė mbarė botėn si ilaē popullor kundėr kollitjes dhe ėshtė alternativė mė e sigurt dhe mė e efektshme sesa mjekėsia zyrtare. Ekzistojnė disa arsyetime pse mjalti ndihmon nė lehtėsimin e kollitjes, kanė sqaruar Paul dhe kolegėt e tij. Mjalti ėshtė i ėmbėl dhe nė formė shurupi si dhe ndikon si relaksues nė fytin e irrituar, e ėshtė i rėndėsishėm ndoshta edhe pėr faktin qė ka pėrqindje tė madhe antioksidantit.

Mjalti dhe mrekullia e saj shėruese

Mjalti reagon edhe kundėr mikrobeve. Mjalti nuk u rekomandohet fėmijėve mė tė vegjėl se njė vjeē, pėr rrezikun e rrallė, por serioz qė mund tė shkaktojė helmimin me ushqim tė njohur si botulizam. Pėr fėmijėt mė tė rritur ėshtė nė pėrgjithėsi i sigurt, por doza duhet rritur varėsisht nga mosha e fėmijės. Gjysmė lugė ėshtė e mjaftueshme pėr fėmijėt prej dy deri nė pesė vjet, derisa luga e plotė me mjaltė duhet t'iu jepet fėmijėve mė tė vjetėr se 11 vjet. Derisa dy lugė mjaltė duhet t'i hanė personat prej 12 vjet e mė tė vjetėr.

Mjalti dhe mrekullia e saj shėruese

1. Duke pirė mjaltin e shkrirė nė ujė, tė gjitha njollat e zorėve do tė zhduken

2. Ngrėnia e rregullt e mjaltit ndihmon nė pėrforcimin e tė mbajturit mend
(memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht.

3. Nėse mjalti pihet i tretur nė ujė tė ngrohtė, ndihmon kundėr diaresė.

4. Nėse mjalti pihet i tretur nė ujė tė ftohtė, ndihmon kundėr kapėsllėkut.

5. Me pėrdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtėsohet qarkullimi i tij nėpėr trup

6. Mjalti ėshtė ilaēi i vetėm pėr shėrimin e tė rahurit tė shpejtė tė zemrės (tahikardia).

7. Mjalti krijon lehtėsim tė organizmit, ndėrsa sheqeri e rėndon atė.

8. Mjalti qė pihet i nxehtė pėr 7 minuta pėrzihet me gjakun, ndėrsa i ftohtė pėr 20 minuta.

9. Kur hahet mjalti lukthi punon nė rregull dhe nuk nevojiten pluhra dhe ilaēra pėr tė ndihmuar pėrpunimin.

10. Mjalti largon dhembjet nė sy, duke e fėrkuar me gisht tė pastėrt syrin.

11. Pėr anemikėt, mjalti ėshtė bombė gjaku.

12. Pėr dhembjet e eshtrave ngrėnia e mjaltit ėshtė ilaē i padiskutueshėm.

13. Tė sėmurėt nga verdha, nė qoftė se mėngjes dhe mbrėmje hanė mjalt, pėr 15-20 ditė ajo do tė shėrohet.

14. Mjalti largon ngėrēin e nervave.

15. Mjalti ndihmon nė rritjen dhe zhvillimin e fėmijėve.

16. Personave qė janė nervoz, si dhe atyre qė kanė gjumė, mjalti u ndihmon pėr t'u qetėsuar

17. Ai i cili ha mjalt nuk mundet me pasė kaps dhe as qė mund t'i krijohen hemorroidet.

18. Nėse mjalti tretet nė qumėsht tė ngorhtė zhduken skrajat e zorrėve.

19. Nėse mjaltin lyeni mbi material tė nxehur dhe atė e veni mbi qafė ose nė gjoks, dhembjet e fytit menjėherė largohen. Kjo bėhet kur kemi ndezje tė krajnikėve dhe anginė.

20. Nėse sasi e caktuar e mjaltit pėrzihet me vishnje dhe shpėrlahet fyti disa here nė ditė era e keqe nga goja menjėher do tė largohet.

21. Mjalti pėrdoret pėr shėrimin e sėmundjes "stalni aigan" plagės sė qelbosur. Plagėn e atillė duhet menjėherė te lyer me mjaltė, ndėrsa tė sėmurit duhet dhėnė qė tė hajė 10-15 herė. Shepjtė
do tė vėrehet pėrmirėsimi.

22. Mjalti ndėrpret dhimbjet e stomakut.

23. Plagėt e zorrėve dhe tė lukthit mjalti shumė shpejtė i shėron. Gjatė njė jave duhet ngrėnė deri nė 4 kg mjaltė. Nėse edhe aq hamė edhe pėr tri javė, qė tė bėhet njė muaj nga cirri i stomakut nuk do tė ngelet asnjė shenjė.

Dr. Kolosau thotė: "Kėtė vetė personalisht e kam provuar nė 97 pacientė dhe nė fėmijėn tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive. "

24. Nėse dhembjet e shpinės dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejm me mjaltė e mbi tė vemė biber pluhur, tė shtypur, dhembjet menjėherė largohet.

25. Mjalti e bletės ėshtė ilaē kundėr reumės. Kohė pas kohe duhet lejuar qė bleta ti kafshojė vendet e prekura nga dhembjet reumatike.

26. Fėmijėt tė cilėt urinojnė nė shtrat duhet tė hanė mjaltė dhe kjo sėmundje do t'ju ndėrpritet.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi