ILIRIADA PORTAL

Doni tė keni muskuj mė tė fortė?

Shko poshtė

16112010

Mesazh 

Doni tė keni muskuj mė tė fortė?
Nėse mendoni tė forconi muskujt atėherė duhet tė njihni pikėn mė tė rėndėsishme, pėr tė cilėn ka nevojė trupi juaj. Kjo ėshtė proteina. Lind pyetja se sa proteina pėrmbajnė ushqimet dhe cilat prej tyre pėrmbajnė mė shumė pėr tė pasur muskujt sa mė tė fortė?
Sipas lajmit nė adresėn “AskMen” shumė meshkuj janė tė informuar pėr rėndėsinė e proteinės kur zhvillojnė aktivitete sportive. Kur bėni ushtrime, tėrheqja e krijuar nga ngrija e peshave dėmton fijet muskulore. Ky lloj dėmtimi vė nė lėvizje njė proces tė veēantė riparimi i cili forcon zhvillimin e qelizave muskulore individuale.

Gjatė kohės sė zhvillimit pėrdoret baza jetėsore qė janė aminoacidet. Por zhvillimi muskulor kėrkon mė shumė proteina. Nė tė njėjtėn kohė ngritja e peshave djeg energji, prandaj ju duhet tė konsumoni karbohidrate tė shėndetshme gjatė ushqyerjes.

Ja 9 produktet e nevojshme pėr zhvillimin muskulor:

1. Peshku: peshku zė vendin e parė nė zhvillimin muskulor. P.sh nė 100 gramė peshk salmon, gjenden 25 gramė proteina. Krahas kėsaj, tek peshku gjenden dhe pėrbėrės tė tjerė tė shėndetshėm. Me yndyrėn e pangopur dhe acidet omega - 3, peshku Salmon ėshtė miku i zemrės. Pėrveē kėsaj Salmoni ėshtė burim i rėndėsishėm i vitaminės D. Nėse e analizojmė nė vija tė pėrgjithshme, peshku Ton apo Salmon ėshtė peshku mė i mire.

2. Pula: njė produkt tjetėr qė ndikon nė zhvillimin muskulor ėshtė pula. 100 gramė mish i bardhė pa yndyrė pule pėrmban 31 gramė proteinė dhe vetėm 4 gramė yndyrė. Prandaj nėse mendoni tė forconi muskujt, mos harroni tė hani shumė mishin e pulės.

3. Veza: e lehtė dhe e shpejtė pėr t’u pėrgatitur, e shijshme dhe e kėndshme pėr t’u ngrėnė, veza ėshtė produkti tjetėr forcues. Tek ēdo vezė ka afėrsisht 5-6 gramė proteina dhe 60 kalori. Me vlerat biologjike, proteinat qė gjenden tek veza janė proteinat mė tė lehta pėr t’u pėrdorur. Kjo do tė thotė qė proteina e vezės ėshtė proteina mė efektive nė forcimin e muskujve.

4. Soja: nėse keni dėshirė konsumoni sojėn e fasules sė freskėt ose atė tė qumėshtit, por mos harroni se soja e fasules ėshtė mė efektive. Nė njė tas tė kėtij produkti tė pasur me proteinė gjenden 20 gramė aminoacide. Si njė nga alternativat mė tė suksesshme dhe si forcuese e muskujve, soja ėshtė e pasur me vitamina dhe minerale.

5. Bifteku i rrahur pa yndyrė: ky lloj mishi ėshtė njė burim i paparė proteinash. Vetėm nė 100 gramė biftek tė rrahur gjenden me shumė se 27 gramė proteina. Krahas kėsaj, bifteku ėshtė i pasur me vitaminėn B12, zink dhe hekur. Tė gjitha kėta janė tė rėndėsishme nė forcimin muskulor.

6. Qumėshti me ēokollatė: qumėshti ėshtė i pazėvendėsueshėm nė procesin e rritjes sė trupit, pasi ėshtė njė produkt shtazor dhe me pak yndyrė mundėson tė gjitha aminoacidet e mundshme. Edhe ēokollatat e prodhuara me qumėsht 100 pėr qind natyral pėrmbajnė proteina tė shumta.

7. Djathė i filtruar: edhe pse mund tė duket e habitshme, djathi i filtruar pėrmban ilaēe tė cilat ndikojnė nė zhvillimin e trupit. Pėr ta kuptuar kėtė mjafton tė lexoni etiketėn e djathit me pak yndyrė ose pa yndyrė . Nė gjysmė tasi djathi tė filtruar pak tė yndyrshėm gjenden 14 gramė proteina dhe 80 kalori.

8. Bajamet: bajamja ėshtė njė produkt tjetėr bimor i pasur me proteina. Vetėm njė ēerek tasi me bajame pėrmban afėrsisht 8 gramė proteina. Krahas kėsaj bajamet janė tė pasura me yndyrė tė pangopur dhe magnez, tė cilėt pėrmirėsojnė shėndetin e zemrės. Magnezi ėshtė njė mineral i mire, i pėrdorur nė mė shumė se 300 reaksione biokimike. Nė tė njėjtėn kohė magnezi ėshtė i rėndėsishėm nė prodhimin e energjisė dhe sintezės proteinike.

9. Kinoa: tė gjithė burrave nuk u pėlqen mishi. Po si mund ta merrni kėtė proteinė pa konsumuar mish? Nė kinoan e pasur me proteina dhe tė kultivuar nė Amerikėn e Jugut gjenden edhe 9 aminoacide tė nevojshme. Tretja e kėtij lloj ushqimi qė nuk pėrmban glutinė ėshtė shumė e lehtė dhe kinoa pėrmban shumė magnez, hekur dhe fibra./Start/Aisa Kokiēi/
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Doni tė keni muskuj mė tė fortė? :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Nov 16, 2010 8:33 pm nga ADMIN

po thuaj te gjitha keto nuk kane shijen e duhur

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi