ILIRIADA PORTAL

Shqipėria e vetmja ku po shtohen lindjet

Shko poshtė

01072011

Mesazh 

Shqipėria e vetmja ku po shtohen lindjet
Popullsia e botės po i afrohet shifrės sė 7 miliardė banorėve. Ky lajm ėshtė dhėnė nga Akademia Ruse e Shkencave, pėrmes anėtarit tė saj, Vasili Zhukov, i cili gjithashtu ka marrė nė konsideratė dukurinė e ecurisė pozitive demografike nė Shqipėri.
Analiza pėrkatėse ėshtė bėrė nė Samitin Demografik tė Moskės, ku ėshtė cituar fakti se nė tė gjitha vendet evropiane, pėrveē Shqipėrisė, ka njė rėnie tė normave tė lindjes.
Nė kėtė Samit, siē citojnė mediet ruse, ėshtė shtuar gjithashtu edhe fakti se pėr momentin, situata demografike nė botė ėshtė zhvilluar nėn ndikimin e vėshtirėsive dhe ka qenė nė njėfarė mėnyre, njė pėrgjigje e kushteve tė veēanta socio-ekonomike .
“Pėrveē Shqipėrisė, nė vendet e tjera evropiane po zhvillohet kryesisht njė politikė e kufizimit tė rritjes sė popullsisė. Ndėrsa qeveritė dhe shoqėria e vendeve tė botės sė tretė po kėrkojnė qė ta rritur popullsisė “, tha ai.
Akademia Ruse e Shkencave ka pohuar nė kėtė Samit se nė Rusi pėr ēdo 100 martesa, ka tė paktėn 60 divorce.
“Ky tregues tregon statusin e ulėt tė familjes nė vendin tonė”, tha shkencėtari Zhukov.
Pėrveē kėsaj, ai sugjeroi edhe disa masa qė mund tė kontribuojnė nė rritjen e popullsisė, nė veēanti, promovimi i jetesės sė shėndetshme, reduktimi i aksidenteve, siguria e punės, parandalimi i abortit etj.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi