ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Reagon Edi Rama: Nuk e shemba unė Teatrin, nuk jam unė autori ...

Shko poshtė

17052020

Mesazh 

Reagon Edi Rama: Nuk e shemba unė Teatrin, nuk jam unė autori ... Empty Reagon Edi Rama: Nuk e shemba unė Teatrin, nuk jam unė autori ...




Reagon Edi Rama: Nuk e shemba unė Teatrin, nuk jam unė autori ... Auto_c31589720129Edi Rama thotė se nuk ėshtė ai autor i shembjes sė Teatrit Kombėtar.
Duke iu pėrgjigjur regjisorit Robert Budina, Rama thotė se nuk ka lidhje ai me autorėsinė e punėve tė zeza.


‘Unė s'jam as shenjt e as i pagabueshėm dhe nuk ndal dot askėnd tė mė pikturojė si djall, por unė kam lidhje autorėsie me punėt e zeza qė mė akuzoni, po aq sa ē'kanė lidhje me Shekspirin dhe Molierin ato partitė qė u ngulėn tek teatri si nė sheshin e radhės pėr pėrsheshin e radhės!

Por ty nuk tė takon tė shash, fyesh e shpifėsh njėsoj si ata e as nuk ke tė drejtė t'i imponohesh vullnetit tė qeverisė, bashkisė apo shumicės sė komunitetit teatror, sepse sharjet e fyerjet s'janė art, shpifjet s'janė trashėgimi kulturore dhe demokracia nuk ėshtė teatėr absurd...

Je nė tė drejtėn tėnde tė mendosh njėsoj si partitė e atyre qė s'kanė ngulur njė gozhdė pėr artin,kulturėn,teatrin e donin ta kthenin edhe TK nė zgjatim tė politikės sė tyre me bishtin kular nė kėmbėt e Shqipėrisė, ku ēdo punė e jona pėrbaltet me fjalorin ekstrem tė vulgaritetit..
Dy fjalė njeriut tė mirė Edmond Budina: Je nė tė drejtėn tėnde tė vazhdosh tė mendosh ndryshe nga Robert Ndrenika, Luftar Paja, Gėzim Kame, Viktor Zhusti, Ruzhdi Pulaha, Pirro Milkani, Albert Minga, Altin Basha e plot tė tjerė,qė janė historia e vjetėr dhe e re e skenės kombėtare..., shkruan Rama nė Twitter.


© SYRI.net
avatar
Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4609
Reputation : 58
Points : 37595
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: reddit
- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi