ILIRIADA PORTAL

Qendrat e votimit ,ku do te votojne VIP-at e politikes

Shko poshtė

24032009

Mesazh 

Qendrat e votimit ,ku do te votojne VIP-at e politikes
Zgjedhjet 2009, qendrat e votimit, ku do tė votojnė VIP-at e politikės
Berisha e Ruēi do tė votojnė nė tė njėjtėn qendėr votimi, Meta dhe Rama nė Njėsinė Bashkiake Nr.7. Kryetarja e Kuvendit, Topalli, e vetmja qė nuk do tė votojė nė Tiranė, por nė Shkodėr

Shaban Sulēe


Ndėrsa debati pėr pėrgatitjet e zgjedhjeve tė 28 qershorit ėshtė pėrqendruar te shpėrndarja e kartave tė identitetit, polemikat duket se nuk do tė prekin gjetjen e emrave tė votuesve nė listat e zgjedhėsve. Ndryshe nga zgjedhjet e mėparshme, ku pati mjaft kontestime dhe denoncime tė rasteve tė shumta ku zgjedhėsit nuk gjenin emrat nė listat e votuesve, nė zgjedhjet e 28 qershorit njė gjė e tillė duket se nuk do tė jetė problem. Mjafton tė klikosh nė uebsite-in zyrtar tė Ministrisė sė Brendshme, nė tė cilin gjendet lista elektronike e zgjedhėsve, ku pasi vendos emrin nė njė kohė rekord gjen njėsinė vendore dhe qendrėn e votimit ku voton. Gazeta “Albania” pasqyron sot njėsitė bashkiake dhe qendrat e votimit ku do tė votojnė mė 28 qershor krerėt e shtetit dhe emrat kryesorė tė politikės. Njėsitė Bashkiake Nr.2, 5, 7 dhe 10 janė njėsitė qė kanė numrin mė tė madh tė politikanėve qė figurojnė tė regjistruar nė listat e zgjedhėsve.


Krerėt e shtetit
Presidenti i Republikės, Bamir Topi, ėshtė i regjistruar nė listėn e zgjedhėsve nė Njėsinė Bashkiake Nr. 9 nė Tiranė. Kreu i shtetit do tė votojė mė 28 qershor nė qendrėn e votimit qė do tė ngrihet nė shkollėn “Servete Maēi”. Kryeministri dhe kryetari i Partisė Demokratike, Sali Berisha, ėshtė i regjistruar si zgjedhės nė Njėsinė Bashkiake Nr. 2 nė kryeqytet. Ai do tė pėrmbushė tė drejtėn e tij kushtetuese duke votuar nė qendrėn e votimit qė do tė jetė nė Liceun Artistik. Interesant ėshtė fakti se kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, do tė jetė e vetmja figurė e politikės, e cila nuk figuron si zgjedhėse nė qytetin e Tiranės. Mė 28 qershor, Topalli duhet tė udhėtojė nė drejtim tė Shkodrės pėr tė votuar, ku ajo ėshtė e regjistruar si zgjedhėse. Kryetarja e Kuvendit do tė votojė nė lagjen “N. Mazi” nė Bashkinė e Shkodrės.

Ministrat
Ministri i Jashtėm, Lulzim Basha, do tė votojė nė Njėsinė Bashkiake Nr. 8, nė qendrėn e votimit qė do tė ngrihet nė Ēerdhen Nr. 13. Zėvendėskryeministri Genci Pollo do tė votojė nė Njėsinė Bashkiake Nr.5, nė shkollėn “Emin Duraku”. Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi, do tė votojė nė tė njėjtėn qendėr votimi ku do tė votojė shefi i qeverisė, nė qendrėn pranė Liceut Artistik, nė Njėsinė Bashkiake Nr. 2. Nė Njėsinė Bashkiake Nr. 2 figuron i regjistruar emri i ministrit tė Bujqėsisė, Jemin Gjana, por ai do tė votojė nė qendrėn e votimit qė do tė jetė nė shkollėn “Osman Myderizi”. Ministri i Mjedisit, Lufter Xhuveli, do tė votojė nė Njėsinė Bashkiake Nr. 7. Pėrsa u pėrket figurave tė tjera tė sė djathtės, presidenti i Asamblesė nė Nderit tė Partisė Republikane, Sabri Godo, do tė votojė nė Njėsinė Bashkiake Nr. 2, nė qendrėn e votimit nė shkollėn “Hoxha Tahsin”, kreu i PR-sė, Fatmir Mediu, do tė votojė nė Njėsinė Bashkiake Nr.5, kreu i PDK-sė, Nard Ndoka, do tė votojė nė Njėsinė Bashkiake Nr. 2.

Opozita
Dy krerėt e opozitės, Edi Rama dhe Ilir Meta, do tė votojnė nė tė njėjtėn njėsi bashkiake nė kryeqytet. Si kryetari i PS-sė, ashtu edhe kreu i LSI-sė, janė tė regjistruar si zgjedhės nė Njėsinė Bashkiake Nr.7 nė Tiranė. Rama do tė votojė nė qendrėn e votimit qė do tė ngrihet nė Institutin e Historisė, ndėrsa Meta do tė votojė nė njė qendėr votimi qė do tė ngrihet nė njė nga lokalet qė ndodhet nė kėtė njėsi. Ish-kryeministri dhe ish-kryetari i Partisė Socialiste, Fatos Nano, do tė votojė nė shkollėn “Dora Distria”, nė Njėsinė Bashkiake Nr.10. Kryetari i Partisė Social-Demokrate do t’i drejtohet qendrės sė votimit nė shkollėn “Edit Durham”, nė Njėsinė Bashkiake Nr. 5. Po nė Njėsinė Bashkiake Nr. 5 do tė votojė edhe sekretari i Pėrgjithshėm i LSI-sė, Petrit Vasili, i cili do tė votojė nė qendrėn e votimit qė do tė ngrihet nė Kopshtin Nr. 42. Edhe kryetari i Partisė Demokracia Sociale, Paskal Milo, figuron nė listat e zgjedhėsve nė Njėsinė Bashkiake Nr. 5, ku ai do tė votojė nė shkollėn “Dėshmorėt e Lirisė”. Ndėrsa kreu i G99-s, Erion Veliaj, do tė votojė nė shkollėn “Fan Noli”, nė Njėsinė Bashkiake Nr. 2.
avatar
ADMIN

Numri i postimeve : 3205
Age : 48
Reputation : 17
Points : 18520
Registration date : 19/10/2008

Shiko profilin e anėtarit http://ILIRIALIVE.COM

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi