ILIRIADA PORTAL

Anėtarėt e PS kamera nė qendrat e votimit

Shko poshtė

28062009

Mesazh 

Anėtarėt e PS kamera nė qendrat e votimit
Tiranė -Informacionet mė tė fundit pėr zgjedhjet, kanė tė bėjnė me disa probleme qė nuk ishin hasur mė parė gjatė votimeve.

Nė Shijak dhe nė njėsinė numėr 7 nė Tiranė, anėtarė tė komisioneve zonale tė Partisė Socialiste janė kapur me stilolapsė me kamera. Ndėrkohė, nė komunėn Zarė nė Sarandė, kreu i kėsaj komune ka hyrė brenda qendrave tė votimit, duke bėrė presion mbi komisionet zonale. Kryetari i kėsaj komune, ėshtė pėrzgjedhur nė siglėn e Partisė Socialiste.


KQZ: Procesi zgjedhor normal nė tė gjithė vendin


Tiranė -Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka bėrė tė ditur para pak minutash se procesi zgjedhor po shkon normalisht nė tė gjitha zonat e vendit, pėrveē rasteve sporadike. Zėdhėnėsi i KQZ-sė, Leondard Olli tha nė konferencėn e parė, se zgjedhjet po zhvillohen pa probleme nė tė gjitha zonat.


“Kemi perpunuar tė dhėnat e para si nga KZAZ-tė dhe sekretarėt e qendrave tė votimit. Nuk ka pasur asnjė shqetėsim pėr hapjen e qendrave tė votimit. Me raste sporadike kanė munguar komisionerėt pėr shkak tė vonesave. Gjithēka ka ecur normalisht dhe ka pėrfunduar shpėrndarja e bazės materiale. I vetmi shqetėsim ka qenė mungesa e bojės pėr vulosjen e fletėve. Kanė tė qenė tė pakta dhe sporadike kėto raste, por KQZ ka marrė masat per tė ēuar bojen, ndėrsa pėr rastet e zonave tė thella ėshtė bashkėpunuar me krerėt e komunave dhe kryepleqtė”-tha Olli.


“Vėshguesit dhe anėtarėt e komisioneve zonale tė bashkėpunojnė me mediat pėr tė mundėsuar informacionin. Media tė ketė informacion dhe akses nė tė gjitha zonat”-tha mė tej ai. Duke folur pėr konferencėn e Partisė Socialiste, Olli tha se ėshtė mirė qė partitė politike tė mos paraqesin simbole qė mund tė influencojnė mbi votuesit.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Anėtarėt e PS kamera nė qendrat e votimit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 12:46 pm nga gerrard

Policia sekuestroi ne nje qender votimi nje stilolaps me mikrotelekamer qe e mbante njedrejtues i Partise Socialiste. Mendoj se nuk duhet mbajtur asnje mjet teknologjik ne nje qender votimi, edhe se ligji e parashikon qe kjo gje mos te ndodhe brenda dhomes se fshehte. Ajo qe te ēudit eshte se, policia nuk e mori kyte stilolaps per t'a sekuestruar me autoritetin qe ajo ka, por policia kyte stilolaps ja kaloi zedhenses se Partise Demokratike zonjes Majlinda Bregu, ku ajo me vone doli ne nje konferenc per shtyp duke demostruar kyte objekt. Kjo dimostron se policia nuk eshte ne sherbim te shtetit dhe te qytetareve por ne sherbim te nje partie politike.
Nga ana tjeter duhet theksuar se edhe sot ne diten e zgjedhjeve nuk mungojne posterat elektoral nga vete dy partite e medha. Ne dy konferencat per shtyp te zotit Islami dhe zonjes Bregu qe ishin dy konferenca skandaloze, prapa shpines se tyre nuk mungonin edhe postrat elektoral me numrat e tyre famkeqe 10 dhe 33.
Per te mbyllur nje fillim jo inkurajues te kesaje dite votimesh nuk munguan as thirrjet elektorale, kryetari i LSI-se zoti Ilir Meta sapo doli nga kutia e votimit beri kyte deklarate, "une votova dhe nuk e pata te veshtire te gjeja numerin 24", me te vertete skandaloze.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 12:55 pm nga emigranti

kjo nuk do te thot qe zedhenesja e PS i ka marr kto prova nga Policia. PD ka njerzit e vet per ti siguruar kto prova edhe brenda PS.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:05 pm nga i persekutuari

nuk heqin dor nga huqi i vjeter ato jo

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:08 pm nga ad

ky esht nje akt antiligjor dhe duhet denuar nga te githe

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:09 pm nga gerrard

Une ne diference me te gjithe ju jam i pa pari dhe nuk bej tifo per askend, por kur policia sekuestroi nje stilolapas si eshte e mundur qe ky stilolopas te kaloje ne duart e nje zedhensi te nje partie politike.
Pastaj une nuk fola vetem per kyte rast por edhe per raste te tjera, si eshte e mundur qe ju komentoni vetem rastin qe ju intereson??

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:11 pm nga nardlushnja

Keto kamera nuk po perdoren ne dhomat e fshehta.Mendoj se ato nuk sjellin probleme ,perkundrazi sigurojne garanci kundrejt mundesise se manipulimeve.
Sa per dritat floreshente nuk kuptoj se ku eshte problemi.Ato thjesht kontrollojne pasaportat apo leternjoftimet.Pse kane frike ata te PD?apo kene hedhur ne qarkullim pasaporta fallso apo leternjoftime fallso?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:14 pm nga nardlushnja

Ai stilolaps u vodh me dhune dhe i kaloj JO kQZ por PD.
Cpone kane shoqeruesit e armatosur ne keto qendra votimi??
Probleme psikologjike kush krijon arma apo kamera dhe llambat floreshente?????
Uroj me gjithe shpirt qe te kemi zgjedhje te lira dhe demokrate.
Larg armet dhe gorrillat nga kutite e votimit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:14 pm nga gerrard

Vej re se shqiptaret si gjithmone ecin vetem me opinione dhe diskutojne vetem ate qe ju intereson. Per mendimin tim eshte me skandaloze perfundimi i nje stilolapsi nga policia ne doren i nje edhensi te ne partie politike se sa vete mbajtja e nje stilolapsi ne nje qender votimi ku as vet ligji nuk e ndalon. Po te ishte keshtu duhen ndalur edhe celularet. Me ben pershtypje qe askush nuk komenton posterat elektoral prapa shpines se dy partive te medha apo deklaraten e zotit Meta. Me duket se jemi duke u lodhur kot.

Edituar pėr herė tė fundit nga gerrard nė Sun Jun 28, 2009 1:15 pm, edituar 1 herė gjithsej

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:15 pm nga ad

Ne kto momente nga TV behet e ditur qe ne nje qender eshte nderprere votimi per shkak se anetaret e komisionit kan konstatuar qe anetari i PS mbante nje stilolaps qe dyshohej se ishte me mikrokamera. Anetari ne fjale ka levizur nga vendi i tij(shkelje e hapur e ligjit) dhe i eshte afruar votuesit ne momentin qe po votonte (dhunim i votes) duke ja afruar stilolapsin tek dora (perpjekje per manipulim). Ne kto kushte komisioni i kesaj qendre ka vendosur ne unanimitet te pesulloj votimin deri ne sqarimin e ēeshtjes.

Edituar pėr herė tė fundit nga Teuta nė Sun Jun 28, 2009 1:20 pm, edituar 2 herė gjithsej

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:15 pm nga nardlushnja

emigranti shkruajti: PD ka njerzit e vet per ti siguruar kto prova edhe brenda PS.
sigurisht ka armet dhe dajakun

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:18 pm nga gerrard

Teuta shkruajti:Ne kto momente nga TV behet e ditur qe ne nje qender eshte nderprere votimi per shkak se anetaret e komisionit kan konstatuar qe anetari i PS mbante nje stilolaps qe dyshohej se ishte me mikrokamera. Anetari ne fjale i ka levizur ngavendi i tij dhe i eshte afruar votuesit ne momentin qe po votonte duke ja afruar stilolapsin tek dora. Ne kto kushte komisioni i kesaj qendre ka vendosur ne unanimitet te pesulloj votimin deri ne qarimin e ēeshtjes.

Nese ka ndodhur kjo gje eshte ne gje antiligjore.
Ajo qe me shqeteson eshte se ne shqiptaret nuk arrijme te organizojme votime demokratike.
As ne Kosove as ne Shqiperi nuk kemi organizuar kurre zgjedhje te ndershme.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:19 pm nga nardlushnja

E degjova Ilir meten.Eshte e denueshme deklarata e tij dhe kundraligjore.Te njejten gje beri edhe zedhenesja e PD.U beri thirrje shqiptareve te votojne per PD.ME sa di une sot nuk duhet te behet as edhe nje thirrje apo deklarate qe ndikon ne marrjen e vendimit te nje njeriu te lekundur(dhe besoj se ka shume te tille)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:27 pm nga ad

Kemi mungese te theksuar te kultures demokratike. Kjo ka shkaqet e veta qe e kan burimin ne trashegimine e varfer ne kete drejtim nga 50 vitet e shkuara. Do te duhen ndoshta edhe ca dekada derisa shqiptaret te shkeputen nga mentaliteti qe kan trasheguar nga e shkuara. Ajo qe me alarmon ne keto zgjedhje eshte se Edi Rama jo vetem qe nuk po evidenton deshire per nje "politike te re" qe duhej te fillonte sot, por perkundrazi po o kthen keto zgjedhje shum prapa. Eshte vertet jo vetem e paligjshme po shume paranojake te besh "aksione" te tilla ne dem te demokracise, lirise se votes, dhe ne dem te vete integrimit te vendit. "Aksionet" e socialisteve padyshim mund te quhen barrikada sabotuese qe vendi yne te shkoje perpara.

Edituar pėr herė tė fundit nga Teuta nė Sun Jun 28, 2009 1:28 pm, edituar 1 herė gjithsej

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:28 pm nga nardlushnja

Teuta shkruajti:Ne kto momente nga TV behet e ditur qe ne nje qender eshte nderprere votimi per shkak se anetaret e komisionit kan konstatuar qe anetari i PS mbante nje stilolaps qe dyshohej se ishte me mikrokamera. Anetari ne fjale ka levizur nga vendi i tij(shkelje e hapur e ligjit) dhe i eshte afruar votuesit ne momentin qe po votonte (dhunim i votes) duke ja afruar stilolapsin tek dora (perpjekje per manipulim). Ne kto kushte komisioni i kesaj qendre ka vendosur ne unanimitet te pesulloj votimin deri ne sqarimin e ēeshtjes.


une nuk kam mundesi te shikoj shume kanale televizive sepse nuk kam kart tv por thjesht satelit qe me krijon mundesine vtem te TVSH dhe ALSAT.Ne Alsat qe jam duke ndjekur nuk kam pare nje gje te tille.Atje deklarohet prania e stil.me kamera dhe dhuna kundrejt personit qe e mbante nga nje shqerues politikani te PD dhe nje polic.Une si nard denoj kameren nqs ajo eshte e pranishme ne dhomen e fshehte,por jam pro saj ne qendren e votimin.
VEprimi i dhunes eshte e denueshme sepse krijon tensione te panevojshme dhe ne shqiptaret jemi pak kokshkrete

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:29 pm nga nardlushnja

Teuta shkruajti:Kemi mungese te theksuar te kultures demokratike. Kjo ka shkaqet e veta qe e kan burimin ne trashegimine e varfer ne kete drejtim nga 50 vitet e shkuara.

Teuta kam shume respekt per ju por eshte me mire te deklaroni 70 vitet e shkuara

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:32 pm nga Jona

skandal

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:35 pm nga gerrard

Problemi nuk eshte siē thote Teuta tek Edi Rama apo Sali Berisha,o nuk eshte vetem ky problemi, problemi eshte se ne baze, tek populli i thjeshte. Njerzit e quajne me se normale qe te manipulohen zgjedhjet, e quajne me se normale qe t'i behet presijon te tjereve qe te votojne nje force politike te caktuar, e quajne normale qe te blihet vota e lire. Neper qytete te ndryshme jane krijuar klane te ndryshme antagoniste me njera-tjetren qe bejne propagande elektorale, me premtime qe kur te vije partia e "tyre" ne pushtet do te jene te favorizuar ne leje ndertimesh apo trafiqe te ndryshme. Ky eshte problemi kryesore sot! Votimet kthehen ne gare mes bandave te ndryshme qe perkrahin kyte apo ate kandidat.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:40 pm nga votova

Kjo osht POLITIKA E RE E GRAMOZ RUēIT Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 1:58 pm nga gerrard

Nje gje tjeter qe njerzit e Partise Socialiste jane duke bere neper qendrat e votimit eshte se, ata jane duke perdorur disa llampa me rreze lazer qe kjo llampe po te vihet mbi nje pasaporte arrin te kuptoje nese ajo pasaporte eshte e falsifikuar apo jo. KQZ e ka konsideruar te paligjeshme kyrte veprim, qe ne parim mendoj se KQZ ka te drejte, por vetem ne parim. Ndoshta kete teknologji do te ishte dashur t'a perdore vete KQZ dhe jo te detyroje opoziten, qe natyrisht kryen nje veprim te paligjshem sipas rregulluve te kushtetutes, por siē eshte nje thenie, jo ē'do e keqe eshte e demshme.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 2:50 pm nga o

PS po kontrollon te gjith njerzit qe ka paguar per te votuar per PS. Stilolapsat skan te bejn me ato si votojn per PD po me ato qe jan paguar dhe qe PS do te sigurohet se nuk i kan shkuar parat kot. Kete e ka bere dhe ne 2005 me tel celular.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 3:16 pm nga ILIRI

Tiranė -KQZ miratoi nė parim dhe nen pėr nen vendimin pėr ndalimin gjatė procesit tė votimit, tė mjeteve tė tjera, pėrveē atyre tė parashikuara nė Kodin Zgjedhor."Gjatė procesit tė votimit anėtarėt e KQV-ve nė asnjė rast tė mos pėrdorin procedurė dhe mjete te tjera pėrveē materialeve zgjedhore qė janė marrė nė dorėzim sipas nenit 100 tė Kodit Zgjedhor nga KZAZ-tė pėrkatėse. Nė rast se ndonjė nga anėtarėt apo sekretari i QV-sė tė pėrdorin mjete tė tjera qė nuk janė tė pėrcaktuara nė ligj, atėhere kryetari i QV-sė mban procesverbal dhe njofton menjėherė KZAZ-nė pėrkatėse dhe KQZ-nė", citohet vendimi i miratuar mesditėn e sotme nga komisioni zgjedhor.

Vendimi, i miratuar me katėr vota, u kontestua nga pėrfaqėsuesit e opozitės, ku nėnkryetarja e KQZ-sė Dėshira Subashi u largua nga mbledhja, pas replikave me pėrfaqėsuesin e PD-sė, Njazi Kosovrasti.

Ky i fundit, gjatė mbledhjes sė sotme shprehu shqetėsim nė KQZ-sė lidhur me veprimet e pėrfaqėsuesve tė PS-sė nė pėrdorimin e llampave ultraviolet, pėr tė kontrolluar kartat e identitetit tė qytetarėve gjatė votimit. Nga ana e saj zonja Subashi deklaroi se me kėtė votim u shkel ligji dhe kodi zgjedhor.

Ndėrkohė qė pėrfaqėsuesi i PS-sė pranė KQZ-sė Genci Gjonēaj i cilėsoi kėto 'mjete ligjore dhe qė ndihmojnė procesin'.
start

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 4:04 pm nga ad

Sipas reporteres te TVSH nga Gjirakastra e nje qender votimi ne gjirokaster nje komisionere e PS ka hedhur ne kutine e votimit flete ku dallohej qarte thirrja per te votuar per PS Rolling Eyes , si pasoje eshte pezulluar votimi per 20 minuta. mbas nderhyrjes te KZAZ ēdo gje eshte normalizuar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 6:23 pm nga lidabica

o shkruajti:PS po kontrollon te gjith njerzit qe ka paguar per te votuar per PS. Stilolapsat skan te bejn me ato si votojn per PD po me ato qe jan paguar dhe qe PS do te sigurohet se nuk i kan shkuar parat kot. Kete e ka bere dhe ne 2005 me tel celular.

po,eshte e vertete ,kete kane bere edhe ne 2005-en,keta socialista,keta specialista te vjedhjes se votave te shqiptareve,po hajde se s'ka per t'ju ecur me,mjaft me me allishverishe nga me te turpeshmet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 6:46 pm nga gerrard

Lidabica per mendimin jeni teper e njeanshme te beni komente mbi mbarevajtjen e zgjedhjeve, nese ato nuk do te shkojne mire do te jete per faj te qeverise shqiptare eshte ajo qe i organizon.
Mendoj se deri tani nuk kemi pasur ndonje problem te veēante, vetem disa incidente allashqiptarēe.
Historia na tregon se votimet nuk manipulohen neper qendra votimit diten per diell, historia na tregon se vota manipulohet pa mbylljes se kutive te votimit, ne trasportimin e kutive nga fshatrat drejt qyteteve, nga qendrat e vogela drejt qendrave te medha etj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 7:30 pm nga gerrard

Po te marrim ekspriencen e vendeve prendimore, ne rastet kur ka e perqindje te larte te votuesve zakonisht eshte nje proteste kunder qeverise ne pushtet. Tani ne oren 18.26 perqindja e votuesve eshte shume e larte. Eshte e veshtire te themi se e njejta gje mund te ndodhe edhe ne Shqiperi. Besoj se zgjedhjet jane duke shkuar mire, dhe kjo eshte ajo qe une prisja. Nese zgjedhjet do te konsiderohen te mira, te gjithe kemi fituar dhe nuk do te kete humbes. Mua me intereson qe njerzit tone te livizin te lire neper Europe dhe te konsiderohen te barabarte me qetetaret e tjere europian, pamvarsisht se cila force politike do te vije ne pushtet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 7:42 pm nga gerrard

Ne oren 19 mbyllen kutite e votimit, dhe fillon gara e sondazheve exitpoll. Exitpoll nuk eshte rezultati i zgjedhjeve por vetem nje sondazh i bere ne dalje te qendrave te votimit, ku intervistohen njerzit duke u pyetur per cilen parti kane votuar. Keto sondazhe nuk mund te konsiderohen shume i bindeshem per vete faktin se qytetaret mund te thone se kane votuar per nje parti dhe nga ana tjeter kane votuar per nje parti tjeter. Prandaj do t'u kshilloja te gjithe atyre njerzeve qe kur te degjojne rezultatin pas ores 19 mos t'i mbuloje euforia sepse me vone mund te kene nje deluzion.
Qe te krijojme nje opinion se kush eshte fituesi duhet te presim te pakten deri ne oren 24.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi