ILIRIADA PORTAL

Kriza financiare lė ballkanasit pa pushime

Shko poshtė

11032010

Mesazh 

Kriza financiare lė ballkanasit pa pushime
Kriza financiare e vitit tė kaluar ka bėrė qė shumica e qytetarėve tė rajonit tė mos kalojnė pushime verore tė organizuara.
Njė studim i fundit i “Eurobarometėr” zbulon se vitin e kaluar rreth 65 pėr qind e bullgarėve, 62 pėr qind tė rumunėve dhe nga 61 pėr qind tė qytetarėve tė Maqedonisė dhe Hungarisė, nuk kanė kaluar pushime si pasojė e mungesės financiare.

Hulumtimi ka treguar se 69 pėr qind e evropianėve vitin e kaluar kanė udhėtuar sė paku njė herė pėr arsye private apo afariste. Arsyeja mė e shpeshtė pėr udhėtim kanė qenė pushimi (37 pėr qind), dėshira pėr tė qenė nė diell dhe plazh (19 pėr qind) dhe vizita e farefisit dhe miqve (17 pėr qind).

Prej atyre qė kanė qenė me pushime, thuajse gjysma kanė udhėtuar me automobil apo me motor, ndėrsa njė e treta me aeroplan. Po ashtu, gjysma e turistėve udhėtimet i kanė organizuar vetė, ndėrsa 13 pėr qind kėtė ia kanė lėnė agjencisė turistike.

Rreth 40 pėr qind e evropianėve konsiderojnė se do tė duhej tė kursejnė mjete plotėsuese pėr tė udhėtuar pėr pushime vjetore gjatė kėtij viti, ndėrsa dhjetė pėr qind kanė thėnė se janė hasur nė vėshtirėsi serioze financiare, tė cilat do tė ndikojnė nė planet e tyre pėr udhėtim, tregoi hulumtimi i Eurobarometėr.

start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25371
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi