ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lamtumira e papritur e Tares: Mė kėrkuan tė mos jem mė shqiptar

Shko poshtė

12072008

Mesazh 

Lamtumira e papritur e Tares: Mė kėrkuan tė mos jem mė shqiptar Empty Lamtumira e papritur e Tares: Mė kėrkuan tė mos jem mė shqiptar




Lamtumira e papritur e Tares: Mė kėrkuan tė mos jem mė shqiptar
Tani nė postin specifik tė Lacios: ndėrmjetės mes klubit e skuadrės

Igli Tare i ka thėnė "mjaft" futbollit tė luajtur nga Kombėtarja dhe Lacio. Njė lamtumirė e papritur edhe nga vetė ish-sulmuesi i Kombėtares sė Shqipėrisė, i cili ka lėnė tė nėnkuptohet se kjo ka qenė njė nga zgjedhjet mė tė mira pėr sa u pėrket mundėsive tė pakta qė ai ka pasur nė dorė. Njė vendim i marrė me shumė vėshtirėsi nga Igli, pas njė karriere shumė tė pasur, tė nisur te Partizani nė 1993 dhe tė vazhduar mė pas nė nivelet e larta nė Bundesliga dhe nė Seria A, tashmė e ardhmja e tij do tė jetė nė njė nga postet drejtuese tė Lacios.

Lamtumira

Lamtumirė shqiptare, pasi nesėr do tė bėjė njė tjetėr lamtumirė nė njė konferencė shtypi nė Itali, ku nė krah pritet tė ketė edhe drejtuesit e Lacios, e ka bėrė pikėrisht aty ku e nisi me Kombėtaren, nga njė konferencė shtypi. "Doja tė jepja njė lajm, qė pėr mua personalisht jo shumė dėshiruar, ėshtė tėrhequr kėshtu Tare, sepse tani do tė jap dorėheqjen pėrfundimtare nga futbolli i luajtur, si nga Lacio. Njė vendim i marrė pėr njė arsye qė unė do ta shpjegoj mė poshtė. Por pėr tė gjitha sukseset e tij, Igli ka dashur tė falėnderojė publikisht babain e tij dhe dy trajnerėt Pllumb Shqarri dhe Musa Fagu, tė cilėt i mėsuan "abc"-nė e futbollit. "Besoj qė jam edhe krenaria e tyre, konfirmon Tare, qė nuk harron tė falėnderojė edhe publikun, tifozėt e zjarrtė kuqezi qė e kanė mbėshtetur. I falenderoj tė gjithė tifozėt, tė gjithė trajnerėt e mi me tė cilėt kanė punuar nė kėto etapa tė Kombėtares".

Shkaku

Vėrtet ka qenė njė tėrheqje e papritur, pasi tė gjithė prisnin qė edhe pse 35-vjeēar, ai do vazhdonte edhe tė paktėn njė sezon nė serinė A. Por gjithēka kjo e ka njė shkak, dhe ai nuk ngurron ta rrėfejė atė. "Kam pasur njė ofertė nga Lacio pėr tė vazhduar si futbollist akoma edhe pėr dy vite, por ka qenė njė kusht pėr tė cilin unė nuk isha aspak dakord: duhej tė jepja dorėheqjen nga nėnshtetėsia shqiptare dhe tė bėhesha komunitar, gjė tė cilėn unė e kam kundėrshtuar, madje kam pasur edhe disa debate me drejtuesit e klubit tė Lacios. Mė pas kemi rėnė dakord qė tė mė jepet njė ofertė tjetėr".

E ardhmja

Megjithatė ai do tė jetė sėrish nė futboll, ose e thėnė mė saktė, ai ėshtė krenar, se pasi ka dalė nga dera e madhe e futbolli, do tė hyjė sėrish po nga ajo derė. "Mė kėrkuan qė tė pranoj tė jem si drejtues, ose si dirigjent i Lacios. Roli do tė jetė pak a shumė si drejtor teknik, por duke qenė se unė nuk e kam akoma licencėn, do tė gjendet njė lloj formule pėr ta shfrytėzuar kėtė gjė. Falėnderoj presidentin e Lacios, Lotio, qė mė dha kėtė mundėsi shumė tė madhe, pasi ėshtė njė gjė shumė e rėndėsishme pėr mua". E ka pranuar me shumė dėshirė kėtė sfidė, por ai e di mirė se asgjė nuk do tė jetė e lehtė. Megjithatė ėshtė i gatshėm ta pėrballojė. "Njė mundėsi qė rrallė herė u jepet lojtarėve tė Serisė A. Nė tė ardhme do ta justifikoj besimin qė mė ėshtė dhėnė nga presidenti dhe nga drejtuesit e lartė".

Lacio


Tare pranoi postin,

pasi e refuzuan tre


Menjėherė pas lamtumirės sė Igli Tares nė Shqipėri, ka qenė presidenti i Lacios, Klaudio Lotito, ai qė ka dalė para mediave italiane pėr tė sqaruar edhe rolin qė shqiptari do tė ketė nė shoqėri: "Do tė ketė njė rol ndėrmjetėsi mes skuadrės dhe klubit, ky ėshtė rol i domosdoshėm. E kam provuar kėtė edhe me persona tė tjerė, por asnjėri s‘e ka pranuar. Kam zgjedhur atė sepse ėshtė njė person qė ka njohje ndėrkombėtare, flet pesė gjuhė tė huaja dhe ėshtė karizmatik. Mund t‘i japė njė kontribut tė madh klubit si bashkues cilėsish". Ndėrkohė qė konfirmon se ende nuk e ka emrin e drejtorit teknik tė Lacios: "Akoma asnjė". Sa i shpejtė hapi nga fusha nė tavolinė: Igli Tare ėshtė njė drejtues i ri i Lacios. Sipas edicionit tė djeshėm tė "Corriere dello Sport", Lotito e ka vlerėsuar gjithmonė Taren. Mė parė ky post u ishte ofruar nė fillim Perucit, pastaj Xhordanos e Markegiani, por ata s‘kishin pranuar.

Tė dhėna biografike


Emri: Igli Tare

Datėlindja: 25 gusht 1973

Vendlindja: Shqipėri (Vlorė)

Kombėsia: Shqiptar

Gjatėsia: 192 cm

Pesha: 89 kg

Roli: Sulmues

Aktualisht: I tėrhequr

Karriera

Klubet profesioniste

1993-1994 Partizani ? (?)

1994-1995 Val. Manhajm ? (?)

1995-1996 S. Ludgigshafen ? (?)

1996-1997 Karlsruhe 8 (0)

1997-Tet.‘99 F. Dyseldorf 54 (24)

Tet.‘99-Jan.‘01 K‘lautern 26 (4)

Jan‘01 ā†‘ Breshia 17 (4)

2001-2003 Breshia 58 (11)

2003-2005 Bolonja 55 (11)

2005-2008 Lacio 51 (4)

Kombėtare

Shqipėria 67 (10)
Shqip
ILIRI
ILIRI

Numri i postimeve : 4300
Reputation : 48
Points : 34526
Registration date : 06/12/2007

http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: reddit

Lamtumira e papritur e Tares: Mė kėrkuan tė mos jem mė shqiptar :: Komentet

Drini

Mesazh Sat Jul 12, 2008 7:38 pm nga Drini

Nje shembull per ata qe midis parave dhe identitetit te tyre kane zgjedhur parate.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi