ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Wed Oct 04, 2023 12:20 am

SHENDETI

 • Temat
 • 02092019
  SHENDETI Mustaqet-e-misrit-640x360
  Qytetėrime tė ndryshme i kanė pėrdorur mustaqet e misrit qė nė lashtėsi, sepse kanė besuar fort se kėto fije tė holla, nė dukje tė rėndomta, kanė aftėsi tė mėdha shėruese.
  Edhe Shqipėria ka qenė pjesė e kėtyre qytetėrimeve me nuhatje tė mirė ndaj produkteve tė veēanta me vlera mjekėsore dhe shėruese.
  Shqiptarėt i kanė pėrdorur pėr shumė kohė mustaqet e misrit, pikėrisht prej...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 248
 • 27102016
   
  Nightgames
  SHENDETI Safe_image.php?d=AQCOhdjFnbXGSu5c&w=487&h=255&url=https%3A%2F%2Fi.scdn
  Nightgames
  Nightgames, a song by Mira Kala on Spotify
  https://open.spotify.com/track/6b5xYg8XHE6uJQecay7wlb

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 849
 • 14012014
  SHENDETI Image   Kokrrat e saj janė tė pasura me vitaminė A, B, ndėrsa plotėson rreth 50 pėr qind tė nevojave tona pėr vitaminė C. Hipokrati e cilėsonte si ilaēin mė tė mirė pėr gripin, ndėrsa egjiptianėt e katėrmijė viteve mė parė tregonin se kishin zbuluar vetitė terapeutike tė lėngut tė saj. Nė Evropė, nė fillim tė shekullit XIX, lėkura e shegės pėrdorej shumė pėr tė kuruar tenjėn dhe nė tė vėrtetė analizat e kohėve tė fundit kanė treguar...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1262
 • 09062012
  SHENDETI HudhraE pasur me antioksidantė, hudhra ndihmon nė parandalimin e inflamacioneve, rrjedhjen e gjakut dhe nė parandalimin e degjenerimit tė qelizave
  Njė bimė e njohur edhe nė lashtėsi
  Allium Sativum adhurohej nga egjiptianėt sikur tė ishte Perėndi. Qė nė lashtėsi njiheshin vetitė e saj terapeutike. Faraonėt ua jepnin pėr tė ngrėnė skllevėrve qė merreshin me ndėrtimin e piramidave qė tė ishin mė tė fuqishėm dhe tė mos sėmureshin me dizenteri. Nė Greqinė e vjetėr hudhra pėrdorej si stimulues dhe gjallėrues pėr atletėt e lojėrave olimpike;...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1425
 • 10052012
  SHENDETI ShalqirpjeshkaTė hash njė pjeshkė nė ditė nėnkupton furnizimin e trupit me rreth 15% tė kėrkesave tė pėrditshme tė vitaminės C, e rėndėsishme pėr mbrojtjen nga infeksionet e ndryshme.

  Konsumi i frutave verore, sidomos e shalqirit dhe pjeshkės, duhet tė bėhet edhe pėr shkak tė vlerave ushqyese dhe kuruese qė ato kanė. Nė studimet e fundit ėshtė vrenjtur se pėr shalqirin, ėshtė njė ndėr frutat qė ka pėrqindjen mė tė lartė tė ujit, 93 pėr qind tė energjisė. I konsideruar si njė ndėr frutat mė tė freskėta shton...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1312
 • 10052012
  Pėr sėmundje tė shumta nė trupin e njeriut si p.sh., obeziteti, diabeti, sėmundjet e zemrės, forma tė ndryshme tumorale, etj; shpesh si shkak kryesor kanė njė regjim ushqimor dhe njė ushqim tė papėrshtatshėm. Por jo vetėm kaq. Mjaft prej tyre mund tė arrinin tė parandaloheshin falė njė ushqyerje tė shėndetshme dhe tė ekuilibruar. Ndėrkohė, shkenca ka arritur, falė studimeve tė ndryshme, qė tė tregojė se mjekimi nėpėrmjet ushqyerjes sė pėrshtatshme (terapia mjekėsore popullore) pėrmirėson cilėsinė e jetės dhe kursen shpenzime pėr kujdesin mjekėsor. Por ēfarė ėshtė njė ushqyerje...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 2 - Shikime: 1749
 • 10052012
  SHENDETI 3046large_vegetables-582Sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, kontribuuesit kryesorė tė sėmundjeve kronike janė tensioni i lartė i gjakut, glukoza e lartė nė gjak, pirja e duhanit, pasiviteti fizik dhe mbipesha. Si faktor kryesor, ushqyerja duhet tė jetė e shėndetshme, duke i shmangur trupit tonė rrezikun e sėmundjeve si dhe duke reduktuar pėrkeqėsimin e atyre ekzistuese.

  Ushqime tė pasura me yndyra tė ngopura (LDL) (rrisin nivelin...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1926
 • 08052012

  SHENDETI MjaltiHojet e mjaltit pėrmbajnė njė substancė aktive, e aftė tė ndalė zhvillimin e qelizave kancerogjene

  Propolisi (ose dylli, siē i themi nė jetėn e pėrditshme), e cila ėshtė njė substancė rrėshinore e prodhuar nga bletėt, me qėllim pėr tė mbajtur mjaltin nė hojet e zgjoit njihet prej shumė shekujsh nė mjekėsinė popullore pėr shkak tė pėrdorimit tė saj tė shumtė kundėr sėmundjet e sezonit tė ftohtė si ftohjet, dhimbjet e fytit apo alergjitė e ndryshme.


  Por,...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1397
 • 01042012
  SHENDETI Rrepa-e-kuqeTė paktėn ky ėshtė konkluzioni i njė studimi britanik, tė publikuar nė revistėn “Hypertension”. Efekti dobiprurės i atribuohet nitratit, kėmbėngulin studiuesit e “Barts and the London School of Medicine” dhe tė “Peninsula Medical School”, qė mund t’i japė shpejt rrugėn trajtimit tė hipertensionit. Nė grupin e monitorimit nga studiuesit, jo vetėm qė pasi pihej lėngu, mjaftonte njė orė pėr tė dhėnė efekt, por efekti zgjaste dhe gjatė 24 orėve nė vazhdim. Njė rezultat mjaft domethėnės,...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1491
 • 20062010
  00 SHENDETI Thumbnail.php?file=phpThumb_generated_thumbnailjpg_880929846

  Konsumoni gjatė ditės sa mė shumė lėngje, pa gaz, por jo shumė tė sheqerosura


  Tė dobėsohesh, ēfarė nisme e vėshtirė, aq mė tepėr kur nuk dihet se si duhet t’ia fillosh, dhe nė kėto kohė, kur edhe shokėt dhe shoqet na i ngatėrrojnė paksa idetė. E megjithatė, ka vetėm pak rregulla pėr tė ndjekur dhe asgjė e ndėrlikuar, nėse jeni mė tė vėrtetė tė interesuar tė hiqni disa...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 2 - Shikime: 2542
 • 13112011
  SHENDETI Tbc_x_rayTuberkulozi po rikthehet? Kėshtu tė bėjnė tė mendosh kronikat e ndryshme. Faktikisht sėmundja nuk ėshtė zhdukur kurrė, por sot mund tė kurohet, edhe pse...

  Janar 2008: kishte filluar tė kollitej dhe mjeku i familjes, pasi kishte harruar qė djali dhe bashkėshorti i gruas ishin kuruar nga tuberkulozin (TBC-ja) e kishte kėshilluar tė merrte ca mykolitikė dhe tė ndėrpriste duhanin. Diagnoza ishte pėrcaktuar vetėm para njė viti. Megjithatė mikrobi kishte pėrfituar nga situata, duke infektuar...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 1 - Shikime: 1692
 • 22112011
  Ndiqni keshillat e specialisteve per efektet kuruese te arres dhe menyrat e perdorimit

  Ne mjekesine popullore perdoren gjethet, frutat jeshile, levorja e degezave, zhgualli (levorja e trungut), buka e arres dhe lulet. Gjethet e arres mblidhen ne pranvere, lulet dhe sythat ne maj, levorja e jashtme jeshile ne korrik. Gjethet, pasi thahen, duhet te mbahen ne kujdes qe te ruajne eren dhe shijen e tyre. Lulet e ndryshojne disi pamjen dhe cilesine gjate ruajtjes. Levorja jeshile e arrave, pas tharjes, behet me e holle, rrudhet dhe merr shije te embel. Gjethet kane ere te forte dhe aromatike,...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1943
 • 07082011
  SHENDETI SugarA e dini se pse ēdo vit europianėt konsumojnė mesatarisht 24 kilogramė sheqer pėr person, e barabartė kjo me 65 gramė nė ditė, pra diēka mė shumė se tri apo katėr lugė. Pyetja e parė qė tė vjen ndėrmend ėshtė se nga del gjithė kjo sasi sheqeri ku ne fiksojmė vetėm atė qė i hedhim kafesė nė mėngjes. Problemi i vėrtetė ėshtė se sheqernat mund tė merren edhe pėrmes ushqimeve tė tjera qė hamė gjatė ditės. Pėr shembull, makaronat, drithėrat, frutat, djathėrat, pijet e ndryshme, madje edhe perimet aq shumė tė shėndetshme pėrmbajnė sheqerna....

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1369
 • 22062011
  SHENDETI 2qarshia2Pakkush mund ta dijė se qershitė janė konsideruar si frutat mė tė bukur qė ēdo vit sjellin me vete edhe pranverėn. Janė tė ėmbla, tė "brishta", "elegante", por mbi tė gjitha tė bėjnė mirė pėr shėndetin. I takojmė ēdo vit nė fund tė prillit dhe ndahemi me to nė ditėt e para tė korrikut.
  Por pėrveē shijes sė mrekullueshme dhe "miqėsisė" qė kemi me to, kemi edhe shumė arsye tė tjera pėr tė mos i ndarė nga tavolina gjatė atyre pak muajve qė ato "jetojnė". Nuk ka njeri qė mund t‘i rezistojė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1507
 • 22062011
  SHENDETI 2qarshia2Pakkush mund ta dijė se qershitė janė konsideruar si frutat mė tė bukur qė ēdo vit sjellin me vete edhe pranverėn. Janė tė ėmbla, tė "brishta", "elegante", por mbi tė gjitha tė bėjnė mirė pėr shėndetin. I takojmė ēdo vit nė fund tė prillit dhe ndahemi me to nė ditėt e para tė korrikut.
  Por pėrveē shijes sė mrekullueshme dhe "miqėsisė" qė kemi me to, kemi edhe shumė arsye tė tjera pėr tė mos i ndarė nga tavolina gjatė atyre pak muajve qė ato "jetojnė". Nuk ka njeri qė mund t‘i rezistojė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1064
 • 13062011
  SHENDETI Sugar Sipas kėrkimeve tė fundit, konsumi i sasisė sė sheqerit mbi normat e lejuara, ėshtė shumė herė mė i dėmshėm sesa mendohet, madje qėndron nė origjinė tė disa llojeve tė tumoreve, pėrveē diabetit dhe obezitetit
  Nė 26 maj tė vitit 2009, mjeku Robert Lustig mbajti njė konferencė me titullin “Sheqeri, e vėrteta e hidhur”, qė nė korrik tė vitit 2010 u postua nė “You Tube”. Qė atėherė kjo video ėshtė parė mė shumė se 800 mijė euro me njė mesatare prej 50 mijė spektatorėsh tė rinj ēdo muaj. Lusting ėshtė njė specialist i endokrinologjisė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1152
 • 06022011
  Ju mund tė kurseni duke pėrdorur ilaēe natyrale. Nė rastet kur ju dhemb koka apo keni dhimbje tė kyēeve mund tė mendoni shumė zgjidhje alternative nė vend tė marrjes sė aspirinės. Foxneės thekson se duhet tė pyesni doktorin tuaj para se tė provoni diēka tė re. Shoqata Botėrore e Shėndetėsisė pohon se mė shumė se 65 pėr qind e popullsisė nė botė pėrdor ilaēet natyrale ose popullore. Nė suplementin e shėndetit tė sė shtunės, gazeta “Tirana Observer” boton tė gjitha ilaēet natyrale qė kurojmė sėmundjet mė kryesore.

  USHQIMET QĖ MBROJNĖ ZEMRĖN
  Ka me mijėra ushqime...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 2756
 • 10062010
  Nėse deri mė sot nuk keni pasur sukses nė provimin e shumė llojeve tė ndryshme tė dietave pėr t’u dobėsuar, pse nuk provoni njėherė rrugėt dhe ushqimet natyrale?
  Megjithėse nuk ekziston ndonjė rrugė magjike pėr t’u dobėsuar, ju mund tė konsumoni 15 produktet ushqimore tė publikuara nė revistėn Reader’s Digest tė cilat rrisin potencialin e djegies sė yndyrnave tė trupit tuaj.

  Qumėsht, kos dhe djathė me pak yndyrė: sekreti i tyre i pėrbashkėt qėndron tek kalciumi. Sipas njė artikulli tė publikuar nė revistėn Nutrition Reviews pasi janė rishikuar mė shumė se 90 studime...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 1 - Shikime: 2580
 • 21012011
  SHENDETI YogaTė thuash qė tejkalimi i masės ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin nuk ėshtė diēka e re.
  Specialistėt thonė gjithmonė se ngrėnia e tepėrt, pija e tepėrt dhe puna e tepėrt kanė pasoja negative pėr organizmin. Por, pak herė ėshtė folur pėr rreziqet e “stėrvitjes sė tepėrt”.
  Njė studim nga shkencėtarė spanjollė tregon se praktikimi i ushtrimeve tė rezistencės nė mėnyrė intensive dhe pėrgjatė shumė viteve sjell probleme nė zemėr.
  Sipas kėtij studimi, ushtrime tė tilla si biēikleta mund tė sjellin shfaqjen e aritmisė.
  Dihet se...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 983
 • 06122010
  SHENDETI Celuliti_5Celuliti ėshtė njė lloj indi dhjamor nė shtresėn e nėnlėkurės qė pėrmban tufa indi lidhor. Ky ind lidhor, qė varion nė trashėsi dhe ėshtė i ndėrthurur me qelizat dhjamore, mbahet nė atė pozicion nga njė rrjet fibrash qė e mbron trupin tonė duke rrethuar muskujt dhe organet. Ai ėshtė i rrethuar nga njė lėng qė, pėrveēse e ushqen, pėrbėn dhe njė sistem efektiv pėr eliminimin e mbeturinave

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1233
 
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi