ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Wed Oct 04, 2023 12:27 am

PSIKOLOGJI

 • Temat
 • 07062012
  Tė gjithė njerėzit kanė njė imazh nė mendjen e tyre sesi ėshtė njė lider.Po tė pyesėsh dike se kush ėshtė lider, me siguri do ti vine shumė emra nė mendje. Me shumė gjase, shumė emra politikanesh, por nuk ėshtė e vėrtete se vetėm politikanėt janė lidera.Lider-at vijnė nga fusha tė ndryshme dhe jo vetėm nga politika siē ėshtė njė perceptim. Ata vijnė nga fusha ndryshme, por ka njė tė pėrbashkėt tė madhe : aftesinė pėr insipiruar njerėz.Shoqerite njerėzore pėr vite me radhe kanė pyetur veten, kush ėshtė lider ? POR A ZGJIDHEN NE MENYRE TE DREJTE!

  nga Alfred Cani - Komentet: 2 - Shikime: 922
 • 08052012
  PSIKOLOGJI Inteligjenca-440Sipas shkencėtarėve, tanimė mund tė flasim pėr njė inteligjencė tė kultivuar. Sipas tyre, testet dhe ushtrimet mund tė pėrmirėsojnė koeficientin tonė tė inteligjencės
  Edhe Anjshtanji e kishte gabim kur mendonte se “diferenca mes gjeniut dhe budallait qėndron nė faktin se gjeniu ka limitet e veta”. Kėshtu thoshte gjithmonė Albert. Por nė fakt, mjeshtri e kishte gabim: jo vetėm qė gjeniu nuk mund tė mos ketė mė limite, por gjeni mund tė bėhemi tė gjithė. Edhe ne budallenjtė....

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 845
 • 17032012
  PSIKOLOGJI IntrovertTė ndrojtur, pa besim nė vetvete, tė vetmuar: kėto janė disa nga konceptimet e zakonshme tė krijuara nė kohėra – pjesa mė e madhe e tė cilave negative – nė lidhje me njerėzit qė janė tė “mbyllur nė vetvete”. Por nė fakt e vėrteta ėshtė shumė mė e ndėrlikuar …

  Jetėt tona formėzohen thellėsisht nga personaliteti, sikundėr edhe nga gjinia dhe raca. Dhe njė nga aspektet mė tė rėndėsishme tė realitetit ėshtė spektri introvert-ekstrovert. Nė varėsi tė pozicionit qė zėmė nė kėtė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1570
 • 18022012
  PSIKOLOGJI Love-depressionDashuria e vėrtetė mund tė ndihmojė personat nė depresion tė shpėtojnė nga kjo gjendje. Kjo, falė veprimit tė njė hormoni qė luan njė rol tė rėndėsishėm tek impulset cerebrale

  A mundet dashuria tė shėrojė depresionin? Ndoshta po. Por kjo mund tė ndodhė falė ndėrhyrjes sė njė hormoni, oksitocinės, qė sekretohet kur pėrqafon, prek apo puth njeriun qė do. Me pak fjalė, kur ke njė kontakt fizik tė kėndshėm me njė tjetėr person. Ky hormon, i quajtur ndryshe edhe hormoni i dashurisė,...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 953
 • 05012012
  PSIKOLOGJI Aggression-in-childrenAlarmi: Njė nė tri familje preket nga problemi i “fėmijės tiran”

  “Pėr tė kuptuar se cilat zhvillime psikike qėndrojnė nė bazė tė problemeve psikologjike tė fėmijėve, duhet medoemos tė hedhim njė vėshtrim nė botėn e tė rriturve, tė cilėt ndikojnė drejtpėrsėdrejti tek tė vegjlit”. Pėr tė shpjeguar ērregullimet kryesore nė zhvillimin psikik tė fėmijėve dhe adoleshentėve, neuropsikiatrit nisen nga marrėdhėnia qė prindėrit e sotėm pėrpiqen tė krijojnė me fėmijėt...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 817
 • 20122011
  PSIKOLOGJI Ear-soundPraktikisht tė gjithėve na ka ndodhur qė tė dėgjojmė kėngė tė ndryshme qė na qėndrojnė nė vesh. Sipas studiuesve kjo gjė shpėrben pėr tė kujtuar

  Vitin e kaluar, njė vajzė 21-vjeēare iu drejtua e dėshpėruar psikiatėrve: prej pesė vjetėsh i zhurmonte nė kokė e gjithė kolona zanore e njė filmi, qė ishte tri minuta dhe i pėrsėritej 35 herė gjatė ditės. Njė rast qė nuk mposhtej dot as nga barnat. Fatmirėsisht rasti i saj ishte i veēantė, por zakonisht nga tė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 913
 • 18112011
  Studimet e fundit tė bėra nga neuroshkenca japin disa fakte intriguese nė lidhje me atė qė truri i disa lloj kriminelėve ėshtė i ndryshėm nga ai i njerėzve tė zakonshėm. Ndėrkohė qė kėto zbulime mund tė pėrmirėsojnė tė kuptuarit tonė pėr sa i pėrket sjelljes sė kriminelėve, ato ngrenė gjithashtu ēėshtje morale nė lidhje me mėnyrėn se si shoqėria duhet qė t’i pėrdorė kėto informacione pėr tė luftuar krimin.

  Nė njė studim tė kryer sė fundi, shkencėtarėt kanė ekzaminuar 21 persona me ērregullime personaliteti dhe sjellje antisociale, tipare qė karakterizojnė shumė kriminelė. Ata qė e kanė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 829
 • 09112011
  PSIKOLOGJI VuajtjeMos guxoni tė talleni me ata qė vuajnė nga dashuria. Nėse dikush ju thotė se ėshtė keq fizikisht, pėr kėtė motiv duhet ta besoni. Sepse dashuria nė tru bashkohet me dhimbjen: zonat cerebrale qė aktivizohen kur vuajmė nga njė zhgėnjim nė dashuri janė tė njėjtat me ato qė aktivizohen kur provojmė njė dhimbje fizike. Kėshtu tregon njė kėrkim i publikuar nga “Proceedings of the nacional Acadeymy of sciences”, i zhvilluar nga psikologia kaliforniane Naomi Eisenberger me 122 vullnetarė.

  Studimi

  Dhimbjet e dashurisė nė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1002
 • 13072011
  PSIKOLOGJI Depresioni_4Melankolikė, depresivė apo viktima tė njė sjelljeje ēfarėdo, shpesh tė rinjtė drejtohen te mjeku i familjes, i cili, duke mos qenė ekspert nė kėtė fushė, u kėshillon ilaēe tė kėsaj kategorie, pa marrė parasysh rrezikun qė mund tė shfaqin. Ėshtė e vėrtetė, shpjegojnė psikiatrit, qė pėr tė kuruar njė njeri i cili vuan nga shqetėsimet mendore, tė duhen ndėrhyrje komplekse, por mė parė veprohet me rrugė tė tjera, shqyrtohet situata nė tėrėsi dhe pastaj hartohet njė strategji veprimi. Po shtohen nė mėnyrė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1243
 • 29052011
  PSIKOLOGJI Autumm%20coupleSipas psikologėve, periudha pas pushimeve quhet “autumn blues”. Ky muaj shoqėrohet me njė numėr tė madh pakėnaqėsish dhe momentesh trishtimi, qė ndikojnė nė tė gjitha pjesėt e jetės nė ēift. Pushimet nė atė kohė kanė mbaruar dhe tė gjithė, dashur pa dashur, i janė kthyer jetės sė pėrditshme. Megjithatė nuk mjafton vetėm “pesha” psikologjike e kthimit nė rutinėn e pėrditshme dhe nė ajrin e ndotur tė qyteteve pas ditėve tė tėra, duke shijuar mėngjeset me puhizėn e mrekullueshme tė detit, sepse faktorė tė tjerė shtojnė stresin e...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1080
 • 28042011
  PSIKOLOGJI 29depressionEkspertėt besojnė tani se njė depresion i shkallės sė ulėt dhe i moderuar mund tė jetė i mirė pėr ne – dhe madje tė na ndihmojė qė tė jetojmė mė gjatė. Ja si mund tė pėrfitojmė nga njė situatė depresive

  Nė mėnyrė tė vazhdueshme dėgjojmė se si depresioni ėshtė duke na shkatėrruar jetėt, duke nga gėrryer ekzistencėn, por ka disa ekspertė tė cilėt kanė dalė sė fundi me njė teori shumė interesante edhe pse shumė kundėrthėnėse qė tė paktėn nė disa raste depresioni ėshtė njė forcė e mirė nė jetėn tonė. Pėr tė gjithė ata qė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1018
 • 21042011
  Psikoterapia, nė disa sėmundje, ėshtė mė shumė efikase se ilaēet, por ndonjėherė janė tė domosdoshme edhe ilaēet dhe terapitė e tjera ndihmėse. Ja si mund ta ēlirojmė mendjen nga fiksimet, depresioni, frikat dhe ankthi...
  Psikoterapia, nė disa sėmundje, ėshtė mė shumė efikase se ilaēet, por ndonjėherė janė tė domosdoshme edhe ilaēet dhe terapitė e tjera ndihmėse. Ja si mund ta ēlirojmė mendjen nga fiksimet, depresioni, frikat dhe ankthi...
  Tė shėrohesh me fjalė
  Disa vit burg, pastaj tetė vjet martesė tė turbulluar, droga, njė pasuri prej 400 milionė dollarėsh e harxhuar...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 894
 • 04012011
  PSIKOLOGJI Negative-thoughtsEkspertėt i quajnė MNA, ose Mendime Negative Automatike dhe nėse nuk do tė mėsojmė se si t’i ndalojmė, mund tė na shkatėrrojnė edhe jetėn

  Ka raste kur njė dėshtim i vogėl mund tė shndėrrohet nė njė dėshtim me tė vėrtetė tė madh dhe pėr tėrė jetėn tonė. A ju ka qėlluar ndonjėherė qė diēka jo e mirė qė mund tė na ketė ndodhur nė punė tė na bėjė tė mendojmė se jemi tėrėsisht tė paaftė dhe se karriera jonė nuk do tė realizohet kurrė siē e kishim ėndėrruar? Nėse njė gjė e tillė ju ka ndodhur, ta dini se nuk jeni vetėm...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1003
 • 29112010
   
  psikologjia.com
  Mllefi ėshtė njė emocion i fortė. Mund tė ketė rezultate destruktive edhe pėr ju edhe pėr ata qė i doni. Mllefi i pakontrolluar mund tė shpjerė deri te fjalosja, keqtrajtimi fizik, sulmi ose deri te vetėlėndimi. Pėrkundrazi. Nėse e kontrolloni mirė mllefin, ai mund tė jetė njė emocion i dobishėm, qė ju motivon tė bėni ndryshime pozitive.


  Efektet fizike

  Mllefi shkakton reakcion tė organizmit qė tė luftojė? Efekt tė ngjashėm kanė dhe disa emocione tjera si frika, shqetėsimi dhe paniku. Gjėndrat mbiveshkore lirojnė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 1 - Shikime: 891
 • 25092010
  PSIKOLOGJI TruriNdjenja e fajit, njė ndjesi e nevojshme nė jetėn personale dhe shoqėrore, gjendet nė dy zona tė ndryshme tė trurit.

  Zbulimi ėshtė bėrė nga njė studim italian i kryer nga Irccs Fondazione Santa Lucia, nė Romė. Rezultatet janė publikuar nė revistėn “Human Brain Mapping”, sipas sė cilės studimi nuk ka vetėm vlera kulturore.
  Ndjenja e fajit, pėrveēse implikimeve morale, ėshtė e rėndėsishme edhe nga ana neurologjike dhe rehabilituese. Ky aspekt mė i pėrgjithshėm moral mund tė ndryshohet nga dėmtime trunore tė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1050
 • 21072010
  PSIKOLOGJI BrainTruri ėshtė organi mė i ndėrlikuar, mė i pakuptueshėm dhe enigmatik i trupit tonė. Ne mund tė emėrtojmė pjesė tė tij, por dija jonė ėshtė e kufizuar nė lidhje me funksionin e kėtyre pjesėve dhe mbi tė gjitha me lidhjen qė ato kanė me njėra-tjetrėn. Nė njė libėr tė fundit tė njė mjekeje qė ėshtė marrė pėr njė kohė tė gjatė me studimin e kėtij organi jetik tė trupit tonė janė pėrmbledhur tė gjitha faktet e njohura shkencėrisht deri mė tani pėr trurin, si edhe shpjegohet struktura, funksioni dhe problemet...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1201
 • 29072008

  Sjellja me fėmijėt hiperaktiv

  Dhurata Kazazi

  Qėllimi i kėtij shkrimi ėshtė tė shpjegojmė ēfarė ėshtė hiperaktiviteti dhe mė pas tė ofrojmė disa sugjerime pėr disiplinimin dhe trajtimin e...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 1 - Shikime: 6350
 • 10062010
  PSIKOLOGJI Terapija_7 Kur kemi dhimbje ėshtė normale tė jeni tė zemėruar, tė dėshpėruar, tė brengosur, ose nė depresion. Dhimbja mund tė ndryshojė personalitetin tuaj, tė ērregullojė gjumin dhe tė ndikojė nė punėn dhe raportet tuaja me njerėzit. Por, nuk do tė thotė tė jetė patjetėr kėshtu. Trajtimi psikologjik ka treguar se ėshtė njė metodė e sigurt dhe pa barna pėr tė trajtuar dhimbjen tuaj nė mėnyrė direkte, duke ulur nivelin e stresit psikologjik, qė shpesh acaron dhimbjen. Trajtimi psikologjik po ashtu ndihmon pėrmirėsimin e pasojave indirekte tė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1161
 • 20042010
  Grupi i studiuesve tė “Brook University” kanė zbuluar, se personat e ndrojtur janė mė nė gjendje pėr tė zbuluar ndryshimet.

  Truri i njė tė ndrojturi punon nė njė mėnyrė tė veēantė: duke punuar mė gjatė informacionin dhe duke aktivizuar mė shumė disa zona tė tij. Ky ėshtė rezultati i kėrkimit tė Stony Brook University nė Nju Jork, i drejtuar nga Jadzia Jagiellovicz dhe publikuar nė "Social Cognitive ed Affective Neuroscience".
  Shkencėtarėt e udhėhequr nga Jagiellovicz, kanė studiuar 16 vullnetarė, tė cilėt sė pari, i janė nėnshtruar njė pyetėsori psikologjik qė ka evidentuar...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1156
 • 06032010
  Shkencėtarisht ėshtė e ditur se hėna ndikon nė baticėn dhe zbaticėn e oqeaneve, deteve, nė botėn shtazore, bimore dhe nė njė mėnyrė apo nė tjetrėn ky ndikim manifestohet edhe tek njerėzit

  Qė nga kohėt e lashta ėshtė i njohur fakti se hėna ka ndikim tek njeriu, kėshtu qė me kalimin e kohės, janė krijuar kulte nė bazė tė tė cilave mė vonė janė shkruar tregime, e disa prej tyre janė realizuar nė projekte filmike, me tema tė ndryshme horrori. Nė kėta filma, tė pashmangshme kanė qenė skenat e shfaqjes sė hėnės sė plotė. Nė fazėn e hėnės sė plotė, zakonisht shfaqeshin skena me vrasės, dhunues...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1111
 
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi