ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Wed Oct 04, 2023 12:36 am

HISTORIA KOMBETARE

 • Temat
 • 26012020
  HISTORIA KOMBETARE Sheh-hamiti-2-596x330-1
  Kongresi i Durrėsit ishte mbledhje e pėrfaqėsuesve tė Shqipėrisė e mbajtur nė Durrės, pėr tė siguruar pas mbarimit tė Luftės sė Parė Botėrore pavarėsinė, tėrėsinė territoriale dhe vazhdimėsinė e shtetit shqiptar. Kongresi i zhvilloi punimet nga 25 deri mė 27 dhjetor 1918.


  Morėn pjesė mbi 50 delegatė. U zgjodh njė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 216
 • 26012020
  HISTORIA KOMBETARE CollagePasaporta shqiptare nė kohėn e mbretit Zog, ka patur disa veēori qė sot nuk janė mė.  Kjo ka tė bėjė me 6 kėshilla qė ishin tė shkruara nė kapakun nga brenda pasaportės.


  Ja ēfarė shkruhej nė tė:  1. Ta dish dhe tė jesh...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 177
 • 27042014
  Mexhid Yvejsi
  Masakra e Mejes: Meja e Gjakovės –Srebenica e Kosovės
       Para 15-tė viteve, mė 27 prill 1999 forcat serbe rrethuan “Reken e Keqe” dhe “Lugun e Carragojės” nė rrethinėn e Gjakovės. Brenda disa orėve u krye ekzekutimi mė makabėr dhe masakra mė e madhe nė luftėn e Kosovės, gjatė viteve 1998-1999.
     Ēdo vit mė 27 prill 2012, nė Kosovė u shėnohet Dita Kombėtare e Personave tė Pagjetur, ndėrkohė qė ende nuk dihet fati i 1781 personave, tė cilėt janė zhdukur gjatė luftės sė viteve 1998 - 1999.
     Dr. Haki Kasumi, kryetar i Asociacionit tė Familjeve tė Personave tė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 810
 • 27122013
  PREJARDHJA E BABADIMRIT

  Mexhid YVEJSI

  Kush ėshtė Babadimri?
      


  Babadimri, i cili iu jep dhurata fėmijėve, ėshtė nė tė vėrtetė Shėn Nikolla. Shėn Nikolla ėshtė njė figurė e lashtė, antike, e thurrur me legjenda, pėrralla, mite...


  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 804
 • 26122013
  MJEKRRA GJATĖ HISTORISĖ SI SHENJĖ E BURRĖRISĖ...

   

       Nė histori ka shumė dėshmi se njerėzit kanė lėshuar mjekėrr nė ēdo brezni.  Egjiptasit  e lashtė kanė lėshuar mjekėrr, madje ata tė rangut mė tė lartė.
      Qytetėrimet e lashta tė Mesopotamisė ( Sumerianė, Asirianė, Babilonasit, Kaldeasianėt dhe Medianėt ) i kanė kushtuar kujdes tė madh  mjekrrave...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 836
 • 22112013
  Mexhid YVEJSI, Gjakovė

   


  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 938
 • 16102013
  DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT

  ] Sot, me 16 tetor 2013, dita e dytė e Kurban Bajramit, ėshtė ditėlindja e Enverit. Disa e shėnuan, e pėrkujtuan ditėlindjen e “shokut Enver! Ata,ato, qė e shėnuan, e pėrkujtuan pėrvjetorin e lindjes tė Enver Hoxhės kanė tė drejt, por e drejta e tyre nuk do tė thotė se ata vepruan drejtė. Pse? Sepse, nėn diktaturėn komuniste tė diktatorit Enver Hoxha, nė Shqipėri u pushkatuan mbi 6 mijė burra dhe gra, prej tyre ishin mbi 1000 shqiptarė nga Kosova…
  Sepse, nėn diktaturėn komuniste tė diktatorit Enver Hoxha, vuajtėn deri nė vdekje mbi...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 800
 • 14022013
  DR. AGIM (SADIK) SERHATI –
  NJĖ DOKTOR MARTIR,
  NĖ SHĖRBIM TĖ ZOTIT,
  NĖ SHĖRBIM TĖ POPULLIT!
  (Pėrkujtim nė 20-tė vjetorin e vdekjes)
  (1993-2013)

  Gjakova ėshtė njė qytet i veēantė, tė veēantė i ka edhe disa personalite qė ka nxjerrė ky qytet gjatė shekujve nė fusha tė ndryshme jetėsore, gjatė jetės sė pėrkohshme tokėsore.
  Tė dhėnat e para pėr Gjakovėn si qytet i kemi nga udhėpėrshkruesi i madh osman, Evlia Ēelebiu, i cili e vizitoi Gjakovėn nė vitin 1662, ku ndėr tė tjera, nė kujtimet, shėnimet e veta,...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 972
 • 27112012
  Dita e flamurit, dita e pavarėsisė - dita e pėrgjegjėsisė

  Nga Mexhid Yvejsi, Gjakovė

  ”Ky komb nuk mėsohet e nuk kulturohet nėpėrmjet lavdit, por nėpėrmjet kritikės.”
  -Faik Konica

  28 Nėntori, Dita e Flamurit, ėshtė njė nga ditėt mė tė rėndėsishme, nė mos mė e rėndėsishmja, e historisė sonė kombėtare…Dita e Flamurit ėshtė dita mė e gėzueshme, ėshtė dita mė e vajtueshme pėr shqiptarėt, sepse kjo ditė ėshtė Dita e Pavarėsisė, sė Nėnės Shqipėri, por pa Kosovė, pa Ēamėri…
  Dita e Flamurit, Dita e Pavėrsisė, pėr...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 888
 • 11112012
  Historia katėrshekullore e zemrės sė Gjakovės

  ECJA NĖPĖR KOHĖ E ĒARSHISĖ SĖ MADHE

  Gazmend Doli

  Ezani i myezinit kumbon. Ėshtė vakti i namazit tė xhumasė, e besimtarėt thirren nė xhamin e Hadumit pėr tė kryer obligimin fetar.
  Qė kur Bizeban Sulejman Efendia, i njohur si Hadum Aga, e ndėrtoj kėtė objekt fetar islam, ndėrmjet viteve 1594/95, kjo zonė nė perendim tė Kosovės ka ndryshuar.
  Deri atėherė vendi kishte shumė pak shtėpi dhe njihej si njė fshat dhe qendėr pazari. Xhamia e Hadumit ėshtė objekti i parė dhe mė i rėndėsishėm nė kėtė kompleks edhe sot...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 848
 • 05102012
  “Meshari” i Buzukut nė Shqipėri pėr 100-vjetorin e Pavarėsisė  Sipas Radio Vatikanit, 4 tetor 2012, Kryeministri Sali Berisha deklaroi tė mėrkurėn mė 3 tetor nė mbledhjen e radhės tė qeverisė se nė kuadėr tė 100-vjetorit tė Pavarėsisė, do vijnė nė Shqipėri, jo vetėm armėt e Skėnderbeut, por edhe kopja origjinale e librit "Meshari" i dom Gjon Buzukut.Sipas kryeministrit tė Shqipėrisė dr. Sali Berishės, po nė kudėr tė festimeve pėr 100- vjetorin tė Vendit, nė Romė tė Italisė mė datėn 20 nėntor do hapet njė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 868
 • 20062012
  Vihen themelet e Shtėpisė – Muze
  tė Ukshin Hotit


  Nė Krushė tė Madhe, e cila ndodhėt nė mes tė Prizrenit, Rahovecit e Gjakovės, me rastin e 69 vjetorit tė lindjes sė veprimtarit tė njohur, Mr. Ukshin Hoti, ditėn e diel, me 17 qershor 2012, ėshtė vėnė gurė themeli i Shtėpisė Muze, ndėrsa nė Shtėpinė e Kulturės u organizua Tribuna shkencore "Rėndėsia dhe roli i veprės sė profesorit Ukshin Hoti pėr ēėshtjen shqiptare". Nė tribunė folėn: Moikom Zeqo, Agim Vinca, Smajl Latifi, Pajazit Nushi etj.
  Me kėtė rast para masės sė tubuar, pėr personalitetin e Ukshin Hotit...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 896
 • 18052012
  Botime tė reja: TOLERANCA OSMANE DHE SHQIPTARĖT

  Nga Arbėr BERISHA

  Kėtė ditė doli nė dritė libri me titull:

  “TOLERENCA OSMANE DHE SHQIPTARĖT”.

  Autor:
  Arbėr BERISHA

  Recensentė:
  Prof. dr. Muhamet TĖRNAVA
  Prof. dr. Bujar DUGOLLI
  Mr. Samir AHMETI

  Lektura dhe radhitja kompjuterike:
  Besmir YVEJSI

  Dizajni:
  Argjend XHELILI

  Tirazhi: 500 copė

  Prishtinė, 2012


  Libri ““TOLERENCA OSMANE DHE SHQIPTARĖT”. ka 133 faqe me kėtė pėrmbajtje:
  1. Fjala e recensentėve...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 998
 • 08052012
  Botime tė reja: ”NĖ HAP ME RUGOVĖN”
  Shkruar nga Adnan MEROVCI

  Kėto ditė tė bukura, me diell, nė javėn e parė tė muajit maj, 2012, doli nė Prishtinė, doli nė dritė libri me titull: ”NĖ HAP ME RUGOVĖN” shkruar nga Adnan Merovci.
  Adnan Meorvci, njėri prej personave mė tė afėrt tė ish-kryetarit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, nė kėtė libėr ka pėrmbledhur kujtimet me tė. Libri ėshtė voluminoz dhe ka katėr pjesė.
  Nė pjesėn e parė, Adnan Merovci ka shkruar pėr veten dhe raportin me kryetarin dr. Ibrahim Rugova, nė pjesėn e dytė ka shkruar pėr Rugovėn si qytetar dhe lider politik,...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 928
 • 08052012
  HISTORIA KOMBETARE B_115_98_16777215_0___images_5Komentet_toptaniShumė njerėz nuk e dinė qė Bajram Curri ka qenė Ministėr pa Portofol, nė tė njėjtėn qeveri me Ahmet Zogun dhe shumė tė tjerė nuk e dinė se Fan Noli ka qenė disa here ministėr i Jashtėm, pėrpara se tė organizonte tė ashtuquajturin “Revolucion tė qershorit”.

  Disa tė tjerė gjithashtu nuk e dinė se Aleksandėr Xhuvani ka qenė ministėr i Arsimit njėlloj si gjuhėtari Eqerem Ēabej, i cili drejtoi arsimin nė qeverinė kuislinge...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1004
 • 27042012
  Mexhid YVEJSI, Gjakovė

  Nė Kosovė u shėnua Dita Kombėtare e Personave tė Pagjetur

  Ditėn e premte, mė 27 prill 2012, nė Kosovė u shėnue Dita Kombėtare e Personave tė Pagjetur, ndėrkohė qė ende nuk dihet fati i 1781 personave, tė cilėt janė zhdukur gjatė luftės sė viteve 1998-1999.
  Dr. Haki Kasumi, kryetar i Asociacionit tė Familjeve tė Personave tė Pagjetur, thotė se numri i tė pagjeturve, i cili figuron 13 vjet pas luftės, mbetet ende i madh, ndėrkohė qė i ka kritikuar institucionet vendore dhe ato ndėrkombėtare pėr angazhim, sipas tij, jo tė mjaftueshėm nė zbardhjen e...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 786
 • 12042009
  6 mijė kalorėsit ilirė

  Pėrgatiti:
  Prof. dok. Elmas Leci
  REVISTA MBROJTJA

  Paraardhėsit tanė ilirėt janė shpėrndarė gjithandej. Pas betejave pa lavdi tė prijėsve tė tyre, ata endeshin nė kėrkim tė njė atdheu tė dytė, larg nėnshtrimit dhe shfrytėzimit. HISTORIA KOMBETARE Hunza,Baltit
  Nė librin “Arvanitasit”, historiani i madh me prejardhje shqiptare, Aristidh Kola, dėshmon njė nga qindra histori tė vendosjes sė ilirėve nė njė shtet larg Ilirisė.


  Po ashtu, edhe njė skenarist, i quajtur Hilton,...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 7 - Shikime: 2353
 • 15022012
  Botime tė reja: ”Historia e Kosovės”


  Kėto ditė tė ftohta dimri, janar, 2012, doli nga shtypi "Historia e Kosovės" e historianit nga Gjakova Jusuf Buxhovi.
  Libri ka tri vėllime:
  Vėllimi i parė: Antika dhe mesjeta,
  Vėllimi i dytė: Perandoria osmane
  Vėllimi i tretė: Nga konferenca e Londrės deri te protektorati ndėrkombėtar.
  Botues tė kėtij projekti, tė parit nė historiografinė shqiptare, janė "Faik Konica" nga Prishtina dhe "Jalifat Publishing" nga Hjustoni i SHBA-ve.

  Libri "Kosova" e Jusuf Buxhovit...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 891
 • 23102011
  Mexhid Yvejsi, Gjakovė

  Botime tė reja: Metush Krasniqi


  (Personalitet integrues i Lėvizjes Kombėtare)  Kėto ditė nė Prishtinė doli nga shtypi monografia "Metush Krasniqi" (Personalitet integrues i Lėvizjes Kombėtare), shkruar nga Selatin Novosella.
  Nė kėtė libėr ndriēohet jeta dhe vepra atdhetare e njėrit prej figurave mė tė mėdha tė lėvizjes kombėtare shqiptare nė ish-Jugosllavi pėr ēlirimin dhe bashkimin e trojeve shqiptare.
  Libri apo monografia "Metush Krasniqi" (Personalitet integrues i Lėvizjes Kombėtare),...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 1030
 • 17102011
  Botime tė reja: MR. NURIDIN AHMETI  KRERĖT FETARĖ NĖ LĖVIZJEN KOMBĖTARE NĖ VILAJETIN E KOSOVĖS (1878-1912
  INSTITUTI ALBANOLOGJIK

  Redaktor:
  Prof.dr. Gazmend Rizaj
  Ligjėrues nė Degėn e Historisė
  nė Fakultetin Filozofik tė Universitetit tė Prishtinės

  Recensues:
  Akademik Feti Mehdiu
  Ligjėrues nė Degėn e Orientalistikės
  ...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 716
 
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi